Ім’я йому – Мікофренд®. Мікориза, що множить силу кореневої системи

Журнал "ЗЕРНО"                                                                                                                             Читати статтю


На Французькому дні поля в ТОВ «Ольга», що на Вінниччині, серед численних презентацій селекційних новинок, ґрунтообробної техніки та хімічних систем захисту привертала увагу демонстрація результатів польових досліджень добре відомого мікоризного препарату від «БТУ­-Центр» Мікофренд® у абсолютно його новій формі – сухій (торф'яній)

Не на словах, а візуа­льно можна було переконатися в позитивному впливі препарату на французьких гібридах соняшнику, сої та кукурудзи.  Саме про цю новинку та її переваги ми й розпитали Євгена Кожухаря, керівника представництва «БТУ­-Центр» у Західному регіоні.

– Препарат призначений для обробки насіння зернових, зернобобових, технічних, овочевих та садових культур. Він сприяє активному заселенню кореневої та прикореневої зони мікоризними грибами та сапрофітними ризосферними бактеріями, котрі утворюють партнерський симбіоз співжиття із культурною рослиною, збільшуючи площу поглинання її кореневою системою в десятки, сотні, а за деякими дослідженнями – й до тисячі разів. Він є як у рідкій формі, так і вже понад пів року – і в сухій, торф’яній формі. Остання, окрім того що є зручною (її можна без проблем наносити на насіння чи у висівний апарат сівалки перед сівбою), ще й більш сприятлива для живих мікроорганізмів. Гриби та мікроорганізми в баковій суміші з протруйниками можуть незначно знижувати свою ефективність і життєдіяльність загалом. Однак розселені в торфі, вони почувають себе у природному, дружньому для себе середовищі. Однак застосовуються обидві форми, обидві є ефективними.

– Які саме гриби, бактерії та мікроорганізми входять до складу препарату? 

– Це передусім мікоризоутворювальні гриби – Glomus VS, Trichoderma Harzianum; мікроорганізми, що підтримують утворення мікоризи та ризосфери рослин – Streptomyces sp., Pseudomonas Fluorescens та фосфатмобілізуючі бактерії – Bacillius Megaterium var. phosphaticum, Bacillus Subtilis, Bacillus Muciloginosus, Enterobacter sp. До того ж цей склад посилений спеціальним поживним «пайком» для цих мікроорганізмів на певний час – біологічно активними речовинами: фітогормонами, вітамінами, амінокислотами тощо. Весь цей комплекс має досить сильну концентрацію – загальне число життєздатних клітин (1­1,5)х108 КУО/мл.
У препарату два напрями дії – утворення мікоризи та фунгіцидний і бактерицидний захист насіння від численних патогенів та зняття стресів із кореневої системи. Краще розгалуження, утворення мільйонів кореневих воло­сків – ризосфери, що створює підземну «крону» рослин, за допомогою якої вони краще забезпечуються поживою, що впливає на ліпше засвоєння і використання мікро­, макро­ й мазоелементів з ґрунту (азотом, фосфором, калієм, кальцієм насамперед). Однак, що надважливо, гриби виду Glomus VS здатні притягувати, накопичувати корінням й віддавати рослині, окрім поживи, ще й вологу. Це симбіоз гриба й рослини, приємне і рівноправне співіснування, ніхто нічого ні від кого не відбирає: мікориза сприяє розвитку потужної кореневої системи, а рослина за допомогою цього коріння й наземної частини фотосинтезує сонячну енергію та передає її грибу.

Водночас заселені гриби й бактерії виробляють природні антибіотики й пригнічують розвиток збудників численних хвороб, особливо кореневих і прикореневих гнилей. Та й патогенів фузаріозу, фітофторозу, альтернаріозу, бактеріозів, котрі у ґрунті знаходяться теж.

– Фунгіцидні протруйники знезаражують насіння від грибної та іншої інфекції. А ваші Glomus та Trichoderma – теж є грибами. Діюча речовина фунгіциду не здатна розрізнити – корисний гриб чи ні. Чи не вбивають вони в бакових сумішах мікоризоутворювальні гриби?

– Певні застороги щодо цього є. Найголовніше – зменшити час перебування нашого препарату в суміші до моменту сівби. Тобто готуючи суміш, його слід вносити не те що останнім, а безпосередньо перед сівбою. Протруєння насіння здійснюється за тиждень­два, а то й за місяць до сівби, знаходитися такий тривалий час нашому препарату з живими мікроорганізмами в агресивному середовищі небажано. Наносити наш препарат треба якомога ближче до моменту сівби – робочий розчин рідкого біопрепарату готують у день обробки, за необхідності зберігають у прохолодному темному місці не більше чотирьох годин. Тільки тоді концентрація препарату буде достатньою для виконання мікроорганізмами належних їм функцій. Часто протруйник і Мікофренд доповнюють один одного. Все залежить від типу діючої хімічної речовини протруйника. Скажімо така діюча речовина, як тирам, звісно, що пригнічуватиме живі мікроорганізми сильніше. Це небажаний компонент спільного протруєння. Однак треба зважати й на те, що в нашому препараті на початковій стадії мікроорганізми знаходяться в стані анабіозу, тобто спокою, й у цьому неактивному стані вони пригнічуються менше хімічним реагентом.

– На яких культурах ви пропонуєте застосовувати Мікофренд®? Чи є культури, де мікориза не утворюється?

– Ми рекомендуємо препарат під великий спектр польових (зернових, зернобобових, технічних), овочевих та садових культур. Досліди на демоділянках у ТОВ «Ольга» ми проводили на кукурудзі, соняшнику та сої. Норма застосування препарату залежить від культури. Це незначні норми обробки, скажімо, для сої – 1,5 кг/т насіння, кукурудзи – 4­5 кг/т, соняшнику – 6 кг/т. Стосовно культур, неспроможних утворювати симбіоз із грибами, то досі відомо, що такої здатності немає у хрестоцвітих. У ріпаку, наприклад, в інших капустяних.


Хочу додати про одне упере­дження аграріїв. Дехто вважає, що мікориза підходить лише для кращих ґрунтів і більш зволожених. Так, на чорноземах вона, звісно, буде розвиватися добре. Сильніше, ніж на піску. Однак насправді вона може розвиватися й на щебні. Якщо давати поживу.
Проте в посушливих регіонах мікориза ще ефективніша! Адже вона допомагає находити і витягувати вологу із нижніх шарів.

– Однак реально виміряти ефективність біопрепарату насправді складно. Адже дія комплексна…

– Досить важко, це правда. Однак в тому, що застосування цих препаратів помітно сприяє кращому розвит­ку, вже мало хто сумнівається. Оброблене насіння має кращу схожість, вищу енергію проростання, розсада і саджанці – краще приживаються. Проросток на початкових етапах всю енергію черпає лише із насінини і чим раніше та більш всебічно забезпечити живлення рослини поза насіниною, тим швидше і краще вона розвиватиметься надалі. Рослина краще вегетує, краще формує і наливає насіння, зростає вміст протеїну чи олії. Що врешті­решт збільшує приріст урожаю і підвищує рентабельність. Іноді на 10­-15%, а то й до усіх 30%.

– Чи актуальний Мікофренд® для садових і овочевих культур?

– Дуже гарно беруть препарат під садові та овочеві культури. Особливо ті, хто мають краплинне зрошення. Для них це суперактуально, дерева і кущі надзвичайно сильно реагують на мікоризу. Ми маємо велику кількість дослідів як на однорічних, так і багаторічних садових культурах. Однак наразі зросла популярність використання препарату й на зернових та технічних культурах. І як не дивно, цьому посприяли імпортні біологічні аналоги, котрі наповнили наш ринок. Вони продемонстрували гарну ефективність. Однак спробувавши препарати вітчизняного виробницт­ва, аграрії переконалися в їх не меншій ефективності. Однак ціна у нас зовсім інша і це наша перевага.

Мікофрендом® нині активно цікавляться як холдинги, так і середнього розміру та й зовсім невеличкі господарства. Люди шукають нове, інструменти покращення своїх результатів, зменшення витрат на формування врожаю. Наш препарат є ефективною новинкою саме такої дії. Крім того, в органічних господарствах наші препарати просто незамінні.

Наші партнери