Коли «тріщить» поле
Журнал "Зерно"
Як уберегтися від розтріскування ріпаку та бобових культур
Уже не вперше природа дивує нас примхами, а то й цілковитими несподіванками. Нерідко для аграрія вони обходяться надто дорого: то поле сушить засуха, то палить уже зріючі посіви, то заливає їх дощами, то додає халепи змінними температурами, вітрами, градобоями. Попередити будь-який ризик у полі – справа для аграрія надважлива. І підготовка до вже звичних кліматичних примх природи для хорошого господаря має бути заняттям звичним.
На ваших полях відновився після зими ріпак, невдовзі на сусідніх ланах зазеленіють дружні сходи сої – вони гідно перенесли стреси від застосування гербіцидів, браку вологи та отримали повноцінне живлення. Стручки буріють і, здавалося б, небезпека вже позаду. Одначе замість очікуваного сонця та тепла завітали затяжні зливи, буревій, а то й град. Температура коливається й вологі стручки стрімко висихають. Поле починає «тріщати» – насіння осипається… Знайома ситуація?
На жаль, така картина в українських полях зустрічається часто. Втрати врожаю через осипання насіння можуть сягати до 50%, а іноді навіть і вище. Не проґавити момент і своєчасно запобігти розтріскуванню стручків – уміння майстерне.
Зазвичай аграрії використовують хімічні та біологічні клеї. Хімічні утворюють суцільну непроникну плівку, яка склеює стручки й висушує їх. Однак ця плівка унеможливлює дихання й фотосинтез, чим погіршує дозрівання насіння та знижує його якісні показники. Біологічні аналоги не руйнують покривні тканини й не перешкоджають продовженню вегетації, а саме – природному дозріванню плодів.
Природний універсальний, екологічно безпечний препарат комплексної дії Липосам® біоклей – продукт життєдіяльності мікроорганізмів, призначений для склеювання стручків ріпаку, гірчиці, бобів гороху, квасолі, овочевих бобів, коробочок льону та бавовнику. Рідина біопрепарату обтягує стручки еластичною сіточкою на зразок бинта. Ця сітка запобігає розтріскуванню, не руйнує покривні тканини й не заважає основним процесам росту та розвитку рослин: диханню й фотосинтезу. Це своєю чергою сприяє подовженню періоду вегетації, нормальному накопиченню олії в насінні олійних культур та протеїну в зернобобових і забезпечує природне дозрівання як нижніх, так і верхніх ярусів рослин.
Однією з причин розтріскування стручків є те, що під час достигання в денні години вони підсихають, а в нічні – адсорбують вологу. Такі перепади вологості призводять до їх деформації та послабленню швів, які тримають стулки стручків/бобів/коробочок. Крім того, розтріскування стручків відбувається в результаті нерівномірного дозрівання їх на рослині: розміщуючись ярусами, одні стручки дозрівають раніше, інші – пізніше, що не дає можливості вибрати оптимальний строк збирання ріпаку. Відповідно, частина стручків починає розтріскуватися та обсипатися, тоді як інша ще тільки дозріває. Деформовані за таких умов стручки стають надміру чутливими до розтріскування – найменший дотик до них, спричинений навіть легеньким вітром, призводить до їх розкривання. Як результат – від 10 до 50%, а то й більше врожаю опиняється на землі.
Липосам® біоклей регулює кількість вологи в плодах, не дозволяючи їй проникати всередину та водночас вільно виходити назовні. Тобто стулки стручків не намокають. Окрім того, утворена препаратом плівка певною мірою забезпечує міцність і протидію механічному впливу (ударам граду, рослин об рослину, робочих частин механізмів) стручка, стримує від розривання його клітинний шар у «зоні розкриття» стручка. Водночас водопротекторна функція біоплівки сприяє зниженню передзбиральної вологості насіння. Застосування препарату здатне зменшити втрати врожаю на 30-50%.
Липосам® біоклей застосовують у вигляді водного розчину. Розчинення проводять поступово. Спочатку необхідну кількість препарату потрібно розмішати у воді (1:1) до однорідного розчину. Тільки після того, як біоклей ретельно перемішаний із водою, потрібно доливати в нього воду малими дозами до необхідного для обробки об’єму.
Внесення біоклею проводять у суху погоду надземним або авіаційним обприскуванням у діапазоні температур +5-30°С залежно від польової культури. На ріпаку та гірчиці Липосам® біоклей застосовується за 2-4 тижні до збирання, коли стручки на нижньому ярусі починають буріти й вигинаються в дугу U, не розтріскуючись по шву. На сої, горосі, квасолі, овочевих і кормових бобах, льоні та бавовнику Липосам® біоклей слід використовувати у фазі технічної та біологічної стиглості. На садових, ягідних культурах та винограді ─ за 2-4 тижні до збирання урожаю.
В органічному землеробстві внесення Липосам® біоклей проводять самостійно. В інтегрованому ─ Липосам® біоклей можна застосовувати як самостійно, так і з десикантом, залежно від погодних умов. Наприклад, якщо в період збирання передбачається затяжна волога погода, яка унеможливить збирання, тоді біоклей краще застосувати разом із десикантом та зібрати врожай до дощів.
Якщо не вдалося внести біоклей на певній культурі в оптимальні строки, тоді можна застосувати його трохи пізніше (перед збиранням), але при цьому слід збільшити норму використання до максимально рекомендованої.
Слід зауважити, що залежно від способу обприскування та вегетативної маси рослин норма внесення Липосам® біоклею дещо коливається. За використання авіації та невеликої фітомаси можна застосовувати мінімальну норму, в наземному обприскуванні та за такої самої невеликої фітомаси ─ середню. За наявності в полі більшої фітомаси посівів норму використання біоклею за обох способів застосування слід теж пропорційно збільшити.
Практика підтверджує
Дослідження ефективності Липосаму® біоклею проводилося на сої сорту Корсак в Вінницькій області в Тульчинській філії ПрАТ «Зернопродукт» МХП. Внесення клею проводилось за тиждень до збирання, в нормі 1,5 л/га + десикант 2,5 л/га. Урожайність на контрольній ділянці становила 1,94 т/га. Урожайність на дослідній ділянці становила 2,28 т/га. Таким чином, завдяки біоклею Липосам було збережено 0,34 т/га насіння сої.
Також було проведено дослідження на ріпаку озимому, сорту Рохан в ПрАТ «Зернопродукт» МХП, СТОВ «Агро Кряж» Вінницької області. Препарат вносили за 21 день до збирання ріпаку в нормі 1,5 л/га. Урожайність на контрольній ділянці становила 3,1 т/га. На дослідній ділянці урожайність становила 3,5 т/га. Отже, застосування біоклею Липосам® дозволило зберегти 0,4 т/га насіння ріпаку.
Володимир Савченко, заступник директора з рослинництва ТОВ «Поділля АгроПродукт»:
– Землі нашого холдингу (31 тис. га) розташовані у шести областях України. Основною культурою у нас є кукурудза (50%), решта – пшениця, соняшник, ріпак та соя. Найрентабельнішим є ріпак. На ньому ми здійснюємо вісім обробок препаратами захисту рослин, дев’ята обробка – застосування Липосам® біоклею. Загалом із компанією «БТУ-Центр» співпрацюємо вже сьомий рік і практично весь цей час використовували їхні біоприлипачі та біоклеї. Нині 100% працюємо з Липосам® біоклеєм у посівах ріпаку, якого в нас понад 2 тис. га. Препарат реально ефективний, застосовуємо в максимальній дозі – 1,5 л/га, його дія триває мінімум 2 тижні. Торік по нашому ріпаку, котрий ми заздалегідь обробили Липосам® біоклеєм, пройшовся град. Верхній ярус був ушкоджений, однак середній і нижній яруси вистояли, препарат спрацював добре.
Наші партнери