Фермерська соя: перший етап — інокуляція

Щороку фермери постають перед новими викликами: погодні катаклізми, регуляторні нововведення та пошук фінансів. А тому все більше агровиробників прагнуть досягти не рекордної врожайності, в яку часто доводиться інвестувати колосальні ресурси, а при оптимальних витратах досягти рентабельності вирощування. Водночас постає питання: які елементи технології є ключовими? Що можна мінімізувати, а без чого — не обійтись?

Саме на ці питання ми спробуємо дати відповідь у цьому сезоні у реальному польовому проєкті, організованому онлайн-виданням GrowHow.in.ua • Як вирощувати спільно з компанією БТУ-ЦЕНТР — «Фермерська соя: чистий потенціал і рентабельність».

NB: «Фермерська соя: чистий потенціал і рентабельність» — це проєкт про вирощування сої у реальних виробничих умовах, без прикрас та ретуші: тільки реальні умови, ключові та найефективніші елементи технології з виваженими витратами.Поля, на яких закладено дослід

Раціональний підхід

Наш польовий дослід закладено на полях у Київській області, недалеко від Баришівки. Загальна площа посівів  140 гектарів.

Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР, та Віталій Тернопільський, фермер


— Ґрунти в нас не чорноземні, а сірі, дещо глинисті, загалом — не супер родючі. На цьому полі ми вирішили у поточному році спробувати показати, як можна отримати урожай при мінімумі затрат із застосуванням українських мікробіологічних продуктів, — розповів Віталій Тернопільський, фермер, на землях якого ми закладаємо дослід.
На полях висіяли середньостиглий сорт сої, канадської селекції. Посів здійснювали 12-14 травня. Це оптимальні строки для півночі Київської області.

На полях господарства висівали середньоранню сою, у нормі 500 тис. насінин на гектар

Віталій на цих землях господарює вже чотири роки поспіль. Зізнається, коли починав землі були не в найкращому стані.

— У перший рік ми провели дискування поля та висіяли сою, щоб «почистити» поле від бур’янів, застосовуючи ефективні гербіциди. Після сої вирощували озиму пшеницю. Після пшениці — кукурудзу. Під кукурудзу ми провели глибоке розпушення, внесли необхідні основні добрива, зокрема фосфор і калій із запасом, адже вони не одразу повністю стають доступними для рослин. По листу вносили сірку, цинк та інші необхідні мікроелементи, — розповідає фермер.
Такий підхід в непростих умовах минулого року дозволив зібрати кукурудзу з врожайністю 6,5-7 т/га вже у заліковій вазі. Цього року фермер до сої обирає також раціональний підхід.

— У цьому році ми тут сіємо сою, під яку не вносили жодного удобрення, — зазначає Віталій Тернопільський. — Згідно з нашою технологією вирощування, всі необхідні елементи ми вносили заздалегідь, у попередні роки й під попередника. Адже соя — це бобова культура, яка здатна самостійно забезпечити свої потреби в азотному живленні. Тому ми й вирішили проекспериментувати та посіяти нашу сою без внесення додаткових добрив, але із застосуванням елементів технології, зокрема інокуляції, які допоможуть рослинам отримати необхідне азотне живлення і сформувати достатній рівень врожайності. Найперше для того, щоб отримати прибуток.

Інокуляція насіння сої — гарантована прибавка врожайності

На думку фермера, для беззбиткового рівня вирощування сої в цьому році забезпеченість елементами, необхідними для її росту та розвитку достатні. Проблемним є вміст азоту, однак саме цю нестачу азоту і намагатимуться компенсувати застосуванням інокулянту компанії БТУ-ЦЕНТР.

NB: Інокуляція — це обробка насіння сої препаратами, які містять спеціальні ризобактерії. Останні сприяють азотфіксації завдяки утворенню на коренях сої спеціальних бульбочок.


Спільно з агрономами компанії БТУ-ЦЕНТР було закладено три дослідні ділянки із застосуванням різних інокулянтів: Різолайн® з біопротектором Різосейв®, Біоінокулянт-БТУ®-т та Андеріз®-т


Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР

— На сьогодні компанія БТУ-ЦЕНТР надала цьому господарству три різних інокулянти, хоча у своєму портфоліо ми маємо їх п’ять. Наші інокулянти є у двох препаративних формах — рідка та торф’яна, — розповів Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР. — Зокрема, в цьому господарстві ми будемо застосовувати інокулянт, до складу якого входять чотири види бактерій, Різолайн® з біопротектором Різосейв®. Крім того, його відмінною особливістю є можливість завчасного обробітку насіння — за 5-7 днів до посіву. Другий інокулянт відомий вже більш як 10 років на ринку — Біоінокулянт-БТУ®-т, який можна відразу засипати у сівалку, та наш новий препарат Андеріз®-т.

NB: Інокулянт Різолайн® — перший український інокулянт, який визнано в ЄС, зокрема інститутом FiBL.  


Рекомендована норма застосування інокулянту Різолайн® становить 2-3 л/т посівного матеріалу. При цьому протектор Різосейв® застосовується у нормі 1 л/т.

Андеріз®, який не так давно став доступним українським агровиробникам, застосовується у нормі 2-3 л/т насіння. До складу цього інокулянту входить фосформобілізуючий гриб: Penicillium bilaі, який в умовах дефіциту вологи сприяє кращому живленню рослин, зокрема забезпечення доступними формами фосфору.

NB: Інокулянти в рідкій формі наносять на насіння за допомогою спеціального обладнання для обробляння насіння.

— Як показує практика, взагалі за роки співпраці з господарствами, до рідких інокулянтів бажано додавати прилипач. Зокрема, у портфоліо нашої компанії є Липосам®, який застосовують у нормі 0,3 л/т посівного матеріалу, — зазначив керівник Центрального регіону БТУ-ЦЕНТР.
Біоінокулянт-БТУ®-т, що має торф’яну форму, застосовується в день сівби. Його препаративна форма дозволяє одразу засипати його в сівалку з розрахунку 2-3 кг/т насіння. На сьогодні на українському ринку компанія БТУ-ЦЕНТР має найбільше портфоліо інокулянтів, яке щорічно вдосконалюється та поповнюється під потреби кожної бобової культури. Цим активно займаються мікробіологи компанії, практичні результати відпрацьовують в Інституті прикладної біотехнології, який входить до структури компанії БТУ-ЦЕНТР.
— Кожен клієнт може зателефонувати до нас і отримати консультацію від спеціалістів, зокрема щодо поєднання того чи іншого препарату для протруєння з нашим інокулянтами. У нас відповідь завжди знайдеться. Адже ми щороку проводимо дослідження по різних діючих речовинах, і радо ділимось результатами з нашими клієнтами. Крім того, якщо агровиробник планує застосовувати якийсь новий протруйник, ми завжди допоможемо перевірити його: фермеру варто тільки надати нам невелику кількість препарату, а ми проведемо дослідження щодо сумісності з інокулянтами БТУ-ЦЕНТР, — наголосив Максим Головатюк.

Агрономи БТУ-ЦЕНТР надають підтримку фермерам

Що забезпечують інокулянти?

 • Інтенсифікацію процесу бульбочкоутворення
 • Фіксацію азоту
 • Забезпечення рослин рістстимулюючими речовинами
 • Підвищення урожайності
 • Збільшення вмісту протеїну у насінні
 • Покращення родючості ґрунту

— Мені дійсно цікаво подивитись, як спрацює інокуляція в наших умовах. Чому саме обрав препарати БТУ-ЦЕНТР? Тому що знаю, що це найкращі препарати в Україні. Крім того, я чув непогані відгуки від колег, знаю, що мають схвалення і закордоном. Вважаю, що це одні з найкращих інокулянтів, які є на сьогодні на українському ринку,— пояснив Віталій Тернопільський.
З урахуванням вимог до експерименту одна ділянка буде контрольною — без застосування інокулянту, щоб наприкінці сезону порівняти за рівнем врожайності різні ділянки.

Інокулянти варто застосовувати із року в рік

Максим Головатюк зазначив, що ті господарства, які постійно їх застосовують, з часом можуть дещо зменшити норму. Головне слідкувати, щоб зберігалось утворення бульбочок на корінні сої. До слова, їхнє забарвлення повинно бути рожевим. Саме ці бульбочки й «підтягують» до рослини азот та інші елементи, які були внесені під попередні культури, як у випадку цих полів. Це те, що впливає далі на урожайність та формування бобів.

Сходи сої отримали через 10 днів після сівби

NB: Застосування інокулянту на сої — це один з важливих елементів для досягнення мінімальної собівартості.

— Інокулянт займає не велику частку в структурі витрат, але ефект від нього за останні п’ять років наших досліджень, які ми провели в Україні більш як на пів мільйона гектарів сої у 900 агропідприємств, дорівнює прибавці урожаю на рівні 3,5 центнери з гектара. Я вважаю, що це дуже показовий для нас як компанії-виробника, а також і для фермерів, що отримують додатковий прибуток, — пояснює Максим Головатюк.
Попри цьогорічну холодну весну фермер з Київської області зміг отримати рівномірні сходи на десятий день після посіву. Наразі ми слідкуватимемо за посівами та тим, як поводитимуться рослини під час вегетації — аж до збирання врожаю. Тому слідкуйте за продовженням нашого проєкту.

Довідково

Є три складові, які гарантують ефективну інокуляцію сої:

1. Якісний інокулянт повинен:
 • вміщувати ефективний штам ризобій, пристосований до районованих сортів та ґрунтів;
 • мати кількість живих ризобій не менше 2х109;
 • мати зручні у застосуванні препаративні форми з гарантованими властивостями;
 • підвищувати врожайність не менше ніж на 4-8 ц/га;
 • підвищувати вміст протеїну, зокрема, у сої — не менше ніж на 2-4%.

2. Правильний вибір методу інокуляції дозволить зберегти схожість насіння та найбільшу кількість активних ризобій.
 • Саме тому є потреба у різних формах інокулянтів:
 • які підходять як для ручної, так і для механізованої інокуляції;
 • які можна вносити у ґрунт під час посіву або для передпосівної обробки насіння;
 • які довше не втрачають свою дію.

3. Умови, за яких інокулянт спрацьовує якнайкраще:


Наші партнери