Фермерська соя: оцінка сезону 2021 та розвитку посівів сої

Ще навесні GrowHow.in.ua • Як вирощувати спільно з компанією БТУ-ЦЕНТР розпочали спецпроєкт «Фермерська соя: чистий потенціал і рентабельність», в якому показуємо вирощування сої у виробничих умовах з інокулянтами від БТУ-ЦЕНТР.

Упродовж виробничого сезону фермер Віталій Тернопільський отримує постійну консультаційну підтримку агрономів компанії. Нещодавно він та Максим Головатюк,
керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР, зустрілись у полі, аби оцінити стан посівів, розвиток рослин, обговорити проблеми поточного сезону і звісно перевірити, чи утворились бульбочки на дослідних ділянках і яка ситуація на контрольних ділянках.


Стан рослин та бульбочкоутворення

Для початку варто нагадати, що агрономи компанії БТУ-ЦЕНТР заклали дослідні ділянки із застосуванням інокулянтів, що відрізняються за формою випуску, концентрацією та складом: Різолайн® з біопротектором Різосейв®, Біоінокулянт-БТУ®-т та Андеріз®-т.

NB: Різолайн®, до складу якого входять чотири види бактерій, використовується разом з біопротектор Різосейв®. Цедозволяє завчасно проводити обробку насіння — за 5-7 днів до посіву.
Біоінокулянт-БТУ®-т, який відомий вже більш як 10 років на ринку та застосовується в день сівби — шляхом перемішування з насінням безпосередньо у сівалці.
Андеріз®-т — новий інокулянт, складові якого крім здатності до азотфіксації сприяють кращому живленню рослин, зокрема забезпеченню доступними формами фосфору.

Загальна площа посівів сої фермера — 140 гектарів. На полях висіяли середньостиглий сорт сої канадської селекції без внесення азотних добрив. Посів здійснювали 12-14 травня. Це оптимальні строки для півночі Київської області.

На усіх ділянках, де були закладені досліди БТУ-ЦЕНТР, фермер отримав дружні сходи. Соя розвивається відмінно, відбулось вчасне цвітіння та розпочалось закладання бобів.

Під час останньої зустрічі агрономи БТУ-ЦЕНТР разом з фермером обстежили посіви сої та проаналізували стан рослин на трьох дослідних та контрольній ділянці.

Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР

— Обстеживши дослідні ділянки, можемо відзначити, що бульбочкоутворення дуже активне, — відзначив Максим Головатюк, керівник Центрального регіону компанії БТУ-ЦЕНТР. — По всіх варіантах дослідів завдяки використанню інокулянтів бульбочки сформовані, а їх кількість практично однакова. Тобто, форма (торфова або рідка), вид інокулянту і спосіб його застосування (суха чи напівсуха обробка) суттєво не вплинули на якість формування бульбочок, тому скрізь отримали чудовий результат.

Інокулянти на торфовій основі зручні для багатьох агровиробників, бо їх можна засипати в сівалку разом з насінням безпосередньо перед сівбою. Інокулянтом Різолайн® з біопротектором Різосейв® насіння можна обробляти за 5-7 днів до сівби, а це особливо важливо для тих агровиробників, які сіють великі обсяги насіння: є змога обробити його завчасно та отримати в результаті однаково позитивний результат.

Після обстеження однозначно і фермер, і агрономи БТУ-ЦЕНТР підтвердили, що у всіх варіантах досліду бульбочки утворилися та перебувають в активному стані, що можна побачити по їхньому рожевому забарвленню.

— Ми зараз багато їздимо до наших партнерів по різних регіонах України й там спостерігаємо таку ж ситуацію: бульбочкоутворення з інокулянтами БТУ-ЦЕНТР — відмінне. Це і подобається у співпраці з компанією БТУ-ЦЕНТР: бо існує висока відповідальність за якість препаратів. Тому агровиробники завжди отримують той результат, за яким до нас звертаються, 
— зазначив Максим Головатюк.

Різниця між дослідними ділянками з інокулянтами БТУ-ЦЕНТР та контрольними (без застосування інокулянтів) очевидна: рослини на контролі слабші, з гіршим гілкуванням. Бульбочки на контролі не утворились

Оцінюючи розвиток рослин, оброблених інокулянтами та з контрольних ділянок пан Віталій відзначив візуальну різницю у розвитку рослин: на контролі рослини менші, слабші, менше гілкування та гірший розвиток кореневої системи.

— Бачу, що коренева система краще розвинена в інокульованої сої, ніж на контролі. Крім того, рослини краще гілкуються, вже розпочалось зав’язування бобів. Тому на питання: чи потрібно застосовувати інокулянти — відповідь: так, потрібно. Хоча все покаже бункер, 
— прокоментував фермер.

При вирощуванні сої варто враховувати зовнішні фактори, які можуть вплинути на бульбочкоутворення і відповідно фіксацію азоту:
  • Кислотність ґрунту нижче 5 pH негативно впливає на формування системи бульбочок та фіксацію азоту.
  • Перезволоження ґрунту впродовж 10 днів спричиняє пригнічення фіксації на декількох стадіях росту.
  • Застосування гербіцидів на основі таких діючих речовин як сетоксидим, алахлор, флуазіфоп-П-бутил і метолахлор не чинять впливу на азотфіксацію, натомість паракват знижує її ефективність.
  • Висока температура повітря — до 35…400С, яка спостерігалася цього сезону, може погіршувати інтенсивність формування бульбочок і фіксації азоту.
  • Внесення азоту у нормі більш як 30-40 кг д.р. на гектар також пригнічує бульбочкоутворення.
  • Нестача продуктивної вологи призводить до зменшення кількості бактерій.

Чи є різниця між українськими та закордонними інокулянтами?

На окремій ділянці Віталій Тернопільський заклав власний дослід — обробив насіння іноземним інокулянтом, аби мати змогу порівняти з українським препаратом. Зараз за розвитком рослин та утворенням бульбочок різниці немає.

Застосування інокулянтів БТУ-ЦЕНТР посприяло утворенню активних бульбочок на корінні сої

— Так, інокулянти БТУ-ЦЕНТР за якістю нічим не поступаються іноземним аналогам. Крім того, у нас власне виробництво: щороку під сезон ми нашим аграріям продаємо свіжо напрацьовані інокулянти, на упакуванні яких вказаний титр бактерій. Ми відповідаємо за якість і звісно маємо лояльну цінову політику, що теж є дуже важливим для агровиробників, — розповів керівник Центрального регіону БТУ-ЦЕНТР. — До речі, на сьогодні у портфоліо БТУ-ЦЕНТР є інокулянти не тільки для сої, а й для гороху та інших бобових культур. Ми завжди ідемо на зустріч нашим партнерам-аграріям і підходимо до співпраці, враховуючи конкретні потреби та вимоги кожного господарства.

Оцінка сезону: як вивести сою зі стресу та запобігти промиванню гербіцидів?

Цьогорічний сезон ознаменувався доволі нестандартними погодними умовами, у порівнянні з попередніми роками. Велика кількість опадів, що випала в травні, призвела до перших проблем — промивання ґрунтових гербіцидів, що створило стресові умови для рослин сої.

— Оскільки на початку сезону у нашому регіоні було багато опадів, то ми не завжди мали змогу вчасно зайти в поле з гербіцидним обробітком. Відповідно почались проблеми з бур’янами. Ми вирощуємо традиційну сою, не ГМО, тому накрити її гербіцидом суцільної дії було неможливо. Відтак під час вирощування нам доводилось переглядати систему захисту, змінюючи діючі речовини, — розповів Віталій. — До слова, за останні чотири роки моїх спостережень по цій локації — кожен рік був різним. Спілкуючись з місцевими жителями, розумію, що погода циклічна, раніше також були роки посушливі, а потім приходили роки більш вологі, холодні. Однак звісно всі зазначають, що стало тепліше.

Віталій Тернопільський розповів Максиму Головатюку про перебіг соєвого сезону 2021

Погоджуються зі словами фермера й агрономи БТУ-ЦЕНТР, адже працюючи по всіх регіонах України та надаючи консультаційну підтримку агровиробникам, спостерігали подібні проблеми як у північній частині України, так і в Центрі.

— Тепер один рік не схожий на інший. Цього року ситуація складалась так, що аграрії не завжди мали змогу вчасно та ефективно спрацювати чи то ґрунтовими, чи страховими гербіцидами. Крім того, у травні-червні по всій території України пройшли інтенсивні опади. Надмірне зволоження викликає руйнування гербіцидного «екрану» та небажане промивання препарату у зону насіннєвого ложа. Це й відбулось на багатьох полях, зокрема і на полях Віталія.

Як наслідок — рослини отримали сильний стрес. Для уникнення цього ми в компанії БТУ-ЦЕНТР завжди рекомендуємо нашим партнерам застосовувати під час гербіцидних обробок прилипач Липосам®, — наголосив Максим Головатюк. — Що саме він робить? Якщо його додати в робочий розчин, то одразу ж пролонгується тривалість дії препарату, адже прилипач закріплює його на поверхні ґрунту, чи листі рослин, покращуючи його роботу.

NB: Липосам® — прилипач природного походження на основі біополімерів.

Зокрема, агрономи БТУ-ЦЕНТР рекомендують додавати в бакову суміш Липосам® з ґрунтовими гербіцидами, залежно від типу ґрунту, у нормі від 0,5 до 0,8 л/га, під час вегетації рослин для роботи по листу — 0,25-0,3 л/га. Для обробки насіння (інсектицидна, фунгіцидна, додавання мікро-, макроелементів) норма застосування прилипача Липосам® становить 0,25 л/тонну.

— Якщо ж все-таки аграрій не застосував прилипач і відбулось промивання ґрунтових гербіцидів, а відповідно — рослини отримали стрес, прояви фітотоксичності, то ми рекомендуємо застосовувати анистресанти, — наголосив Максим Головатюк.

У компанії БТУ-ЦЕНТР для таких випадків є спеціальна програма порятунку посівів — STOP Стрес. Це комплекс із трьох препаратів: антистресанту Органік-баланс® (0,5 л/га), стимулятору росту Азотофіт®(0,3 л/га) і прилипача Липосам® (0,25-0,3 л/га). Поєднання різних за дією препаратів дозволяє швидко відновити вегетаційні процеси рослини та покращити доступність елементів живлення, підвищити імунну реакцію рослин на стрес, а також провести профілактичні заходи проти грибних і бактеріальних захворювань.

HelpRost® — це не просто мікродобрива, а симбіоз доступних рослині хімічних елементів і природних біологічних продуктів життєдіяльності мікроорганізмів

На завершення зустрічі агрономи БТУ-ЦЕНТР надали професійні рекомендації фермеру щодо подальшого догляду за посівами.

— На цьому етапі розвитку рослин я Вам пропоную внести комплексних мікроелементів, зокрема, у нашій компанії є лінійка мікро і макроелементів HelpRost®. На цьому полі будуть корисними HelpRost® Соя та HelpRost® Бор у нормі 1-3 л/га. Для чого саме? — Тому що рослини сої під час цвітіння потребують бору та комплексу інших елементів. Наші мікродобрива спеціально розроблені під сою. Внесення HelpRost® не тільки сприятиме закладці відмінного врожаю, але й покращенню його якості, 
— порадив Максим Головатюк.

NB: HelpRost® — розробка біотехнологів компанії БТУ-ЦЕНТР — це не просто мікродобрива, а симбіоз доступних рослині хімічних елементів і природних біологічних продуктів життєдіяльності мікроорганізмів.

На сьогодні БТУ-ЦЕНТР має більш ніж 5-річний досвід успішного й ефективного застосування лінійки органо-мінеральних добрив HelpRost® для різних культур в агротехнологіях різних господарств, зокрема і великих агрохолдингів. Зокрема, польові досліди показують, що використання HelpRost® Бор на сої дозволяє збільшити продуктивність на 0,43-0,56 т/га, а додавання комплексного добрива HelpRost® Соя — підвищує цей показник до 0,53-0,65 т/га.

Продовжуємо слідкувати за розвитком посівів сої — залишайтесь з нами. Далі буде…

Наші партнери