Який ефект від деструктора стерні і коли його чекати?

Деструктори стерні мають ефект пролонгованої дії. Однак, навіть вже через місяць-півтора, за словами фахівців БТУ-ЦЕНТР, структура пожнивних решток змінюється, а через 3 місяці візуально видно зменшення їх кількості на полі.

Навесні, оглянувши сходи, можна помітити, що коренева система та наземна маса рослин на полі, обробленому восени деструктором стерні, розвивається значно краще, ніж на контрольній ділянці (без деструктора). Цьому сприяють мікроорганізми, що містяться в препараті Екостерн. Продукт також допомагає звільнити рослинні рештки від патогенів, тож культури виглядають здоровими.

Ґрунтозахисні результати роботи препарату можна перевірити лабораторно, провівши мікробіологічний аналіз. Ми побачимо, що співвідношення патогенної і корисної мікрофлори та агрохімічний аналіз ґрунту змінилися на краще, — підсумовує головний агроном БТУ-ЦЕНТР Олександр Ростоцький.

Наскільки деструктор впливає на урожайність показують результатів польових досліджень. Так, Екостерн (1,5 л/га), внесений під основний обробіток ґрунту, сприяв зростанню урожайності кукурудзи на Київщині (2019 р.) на 0,44 т/га. Озима пшениця, посіяна на вінницьких чорноземах (2015 р.), оброблених разом із стернею попередника деструктором, додала 0,36 т/га урожаю.

У перший же рік ми помітили різницю. Там, де вносили Екостерн, при розкопках на залишках був відсутній Fusarium. На інших двох ділянках спостерігали розвиток фузаріозних грибів. Цей досвід ми повторювали протягом двох років. І на наступний рік ми вже побачили прибавку врожайності кукурудзи майже в 1 т. На полях сої, яка була висіяна через рік, ефекту не спостерігали. Але на наступних посівах кукурудзи на цих же ділянках врожайність збільшилася ще на 0,5 т. Нас це зацікавило, ми почали працювати з деструкторами постійно, — розповідає Аркадій Лунгул,  керівник науково-дослідного відділу КЕРНЕЛ.

А от на Хмельниччині (чорнозем опідзолений, 2018 р.) завдяки суміші Екостерн (1,5 л/га ), Граундфікс (3 л/га) та КАС (15 л/га) сільгоспвиробники зібрали аж на 0,73 т/га кукурудзи більше, ніж на контрольній ділянці (без біопрепаратів). Загалом, зауважують в БТУ-ЦЕНТР, застосовуючи деструктор стерні, аграрії збільшили прибутковість гектара ріллі (залежно від культури) на 1,5-3,6 тисячі гривень.

Завдяки Екостерн у землі накопичується біота, активніше розкладається органічна маса. Буде краща структура ґрунту – буде кращий урожай, — пояснює популярність деструктора стерні Анатолій Карась, голова ФГ «Нива».

Деструктори лінійки Екостерн працюють на понад 3 мільйонах гектарів ріллі у 1700 господарств 12 країн світу. Вже 15-й рік ці продукти присутні на внутрішньому та міжнародному ринках, повідомляють в БТУ-ЦЕНТР. Виснажені інтенсивним землеробством ґрунти потребують відновлення.

Застосування біопрепаратів — одна із ознак розумного землеробства, яке нині набуває особливої вагомості. Дбаючи про свою землю, господарі не тільки отримують вигоду у близькій перспективі, але й програмують поля на тривалі прирости урожайності.  

Наші партнери