Як оживити ґрунт: поради від БТУ-ЦЕНТР

Зважаючи на те, що 20% українських ґрунтів деградовані, інші ж, задіяні в інтенсивному обробітку, втрачають родючість, аграрії цікавляться, як покращити їхню якість. Фахівці БТУ-ЦЕНТР радять заселити ґрунт корисними мікроорганізмами, які в процесі життєдіяльності забезпечують поступове перетворення пожнивних решток та інших органічних речовин на гумус. З цим ефективно справляються  деструктори-оздоровлювачі, що сприяють знезараженню стерні та ґрунту і на 26% збільшують кількість сапротрофних грибів у ньому.

Чому це важливо? Черв’яки, жуки та інші представники макрофауни — це тільки четверта частина ґрунтових мешканців. Решта 75% — мікрофлора, від якої залежить наскільки мікроклімат у ґрунті сприятливий для розвитку рослин.

— Наприклад, після зернових підготовка ґрунту під посів озимого ріпаку відбувається в екстремальних умовах, при недостатній кількості вологи. За цей час, завдяки застосуванню деструктора, ґрунт та рослинні рештки знезаражуються, знімається токсичність та алелопатична дія пожнивних решток на виходу ріпаку, хоча розкладання стерні може продовжуватися. Аграрії, які застосовують деструктори, мають дружні і прекрасні сходи ріпаку — пояснює головний агроном БТУ-ЦЕНТР Олександр Ростоцький.

Якщо пожнивні рештки розкладаються неправильно, а за це відповідають бактерії та гриби, виділяється більше метану, ніж вуглекислого газу, потрібного для рослин. За таких умов інтенсивно розвиваються патогени.

— Гриби роду Trichoderma, є мікопаразитами, знаходячи в ґрунті хвороботворні гриби, обплітають міцелій патогена і живляться ним. Бактерії ж працюють за рахунок антибіотичних сполук — виділяють ферменти, які знищують патогени. У господарствах, де застосовують Екостерн, у середньому в чотири рази зменшувалася кількість збудників хвороб, які зберігаються на рослинних рештках або в ґрунті, — розповідають мікробіологи БТУ-ЦЕНТР.

Під час випробування на основних збудниках хвороб (високий індекс антагонізму) у ґрунті та на рослинних залишках, штами грибів, які використовуються в оновленому складі препарату Екостерн, показали високу ефективність.

— Після внесення Екостерну завжди спостерігаємо кращий фітосанітарний фон, меншу кількість хвороб на культурах, краще виражена мікробіологічна діяльність ґрунту, ефективно працює біота, висока водоутримуюча здатність ґрунту, хороший його фізичний стан, — пояснює Олександр Гож, головний агроном компанії «Барбет».

У живій землі кількість грибів та бактерій збалансована. Правильне розкладання рослинних решток забезпечує їм сприятливі умови для розвитку та оздоровлення ґрунту. За даними УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого, застосування деструктора-оздоровлювача на чорноземах збільшує вміст органічних речовин у ґрунті та робить його пухкішим. Фахівці БТУ-ЦЕНТР підкреслюють, що 1,5 л препарату Екостерн добре справляються із розкладанням та знезараженням пожнивних решток на 1 гектарі. Завдяки системній деструкції стерні родючість ґрунту покращується, зростає урожайність сільськогосподарських культур. 

Наші партнери