Склероцид: ефективна зброя проти «білої гнилі» та інших хвороб

Поява нальоту білого кольору на сільськогосподарських культурах може бути ознакою надзвичайно небезпечної хвороби. Вона називається склеротиніоз (або «біла гниль»), і від неї щороку потерпають тисячі гектарів полів по всій Україні. Ситуація ускладнюється тим, що по-справжньому ефективних засобів боротьби проти склеротиніозу не так вже й багато. Для протидії цій хворобі компанія БТУ-ЦЕНТР декілька років тому розробила і випробувала препарат Склероцид. Це дієва зброя проти склеротиніозу, ефективність якої вже доведена на практиці. Проти яких ще хвороб рослин ефективний Склероцид? У чому його сильні сторони? Як краще його вносити та як комбінувати з іншими препаратами? На ці запитання ви знайдете відповідь у матеріалі.

Що таке біла гниль?

Ця хвороба уражує більш ніж 500 видів культурних та дикорослих рослин. Збудником склеротиніозу є гриб поліфаг Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary. У циклі свого розвитку він утворює склероції - темні тверді утворення різної форми та розміру, які формуються всередині стебла та на поверхні уражених органів рослини. Біла гниль поширена практично всюди. Разом із рослинними рештками склероції збудника хвороби потрапляють до ґрунту, де можуть зберігатися протягом 10 років, уражуючи наступні культури у сівозміні. В роки з рясними опадами та високою вологістю повітря, склеротиніоз завдає значної шкоди. Соняшник, соя та ріпак перебувають в групі найбільшого ризику. Масовому розвитку хвороби сприяють також високий відсоток сприйнятливих до білої гнилі культур в сівозміні, висока густота посіву, посів заспореного збудником білої гнилі та непротруєного насіння. Недобір врожаю внаслідок зараження рослин білою гниллю може сягати від 30% до 60%. Кандидат сільськогосподарських наук, керівник напрямку садівництва компанії БТУ-ЦЕНТР Володимир Сіленко відзначає також, що «біла гниль» уражує і плодово-ягідні культури, особливо суницю

Біофунгіциди на варті врожаю

Біологічні фунгіциди – це препарати, що складаються з мікроорганізмів та продуктів їх життєдіяльності та використовуються для профілактики і лікування хвороб рослин, спричинених грибами та бактеріями різних груп. Ефективність біофунгіцидів доведена науковими дослідами та підтверджена на практиці. Проте вона залежить від кількох аспектів: правильної ідентифікації хвороби, підбору препаратів, дієвих проти збудника, вчасного внесення.

Ефективність біологічних фунгіцидів вища за профілактичного використання. На відміну від хімічних, вони не мають негативного впливу на мікробний ценоз рослини. Біофунгіциди стимулюють розвиток рослин, підвищують кількість корисних мікроорганізмів, пригнічують фітопатогенів.

Біофунгіциди успішно протистоять не лише білій гнилі, але й іншим хворобам: альтернаріозу, септоріозу, сірій гнилі, фомопсису, фузаріозу, фомозу, бактеріозам.

Після застосування біофунгіцидів аграрій отримує здорові рослини, а препарат не завдає шкоди живим організмам, включаючи корисних комах, тварин та людей. Біологічні фунгіциди екологічні, сприяють підвищенню стійкості рослин до збудників хвороб, не мають негативної післядії, їх  можна використовувати в різні фази вегетації рослин без шкоди для природи та людей.

СКЛЕРОЦИД® біофунгіцид проти білої гнилі

Склероцид: склад препарату та його функції

До складу препарату Склероцид входить спеціалізований гриб-мікопаразит Coniothyrium minitans, який є природним ворогом Sclerotinia sclerotiorum. Цей гриб виділяє ферменти хітиназа і глюканаза, що гідролізують полісахарид склероціїв – склеротан. Coniothyrium minitans викликає деградацію клітинних стінок склероціїв і міцелію, використовуючи органічного господаря в якості джерела поживних речовин для свого розвитку і в такий спосіб пригнічує розвиток патогена. Гриб блокує проростання склероцій та призводить до їх руйнування. Coniothyrium minitans діє суто на збудника хвороби і не є шкідливим для інших мікро- та макроорганізмів. Гриб Coniothyrium minitans має унікальну селективність по відношенню до склероцій грибів роду Sclerotinia, що робить неможливим розвиток білої гниліConiothyrium minitans володіє тривалим ефектом, знищуючи склероції і міцелій в ґрунті та рослинних рештках. Внесений в ґрунт він забезпечує зниження інфекційного потенціалу Sclerotinia та зменшує ризик зараження наступних культур в сівозміні.

Високоефективний захист проти збудника білої гнилі забезпечують також інші біологічні агенти препарату Склероцид.

Гриб Trichoderma harzianum,  пригнічує розвиток фітопатогенів прямим паразитуванням, конкуренцією за субстрат, виділенням ферментів, антибіотиків та інших біологічно активних речовин, що пригнічують розвиток збудників та гальмують їх репродуктивну здатність.

Bacillus licheniformis захищає рослини від широкого спектру збудників бактеріальних та грибних хвороб, стимулює ріст та розвиток, підвищує стійкість рослин до несприятливих умов навколишнього середовища.

Bacillus subtilis здатна фіксувати молекулярний азот, мобілізувати фосфор. Це бактерії-антагоністи патогенних грибів та бактерій. Вони синтезують антибіотики полієнового ряду, які пригнічують розвиток білої гнилі, та збудників багатьох інших грибних хвороб.

Інші хвороби рослин, проти яких ефективний біофунгіцид Склероцид

Інші хвороби рослин, окрім білої гнилі, проти яких Склероцид довів свою ефективність це  фомоз та  фомопсис.

Фомоз – хвороба, збудником якої є гриб Phoma oleracea. Поширена майже в усіх районах, де вирощують соняшник, особливо на півдні України. На листі нижнього ярусу з’являються темно-бурі плями, які поступово збільшуються і переходять на черешки, а потім на стебло. Уражене листя в’яне, засихає, але не опадає і залишається на стеблі. На зеленому стеблі, біля основи уражених черешків утворюються темно-коричневі плями. Вони розростаються, охоплюють значну частину стебла і у фазу цвітіння рослин зливаються та охоплюють все стебло, утворюючи суцільну чорну смугу.

Минулого року дослідження проведені фахівцями БТУ-ЦЕНТР продемонстрували ефективність Склероциду проти фомозу. При посіві соняшника у Вінницькій області та внесенні препарату поширеність хвороби на дослідній ділянці становила 1,9% (на контрольній ділянці – 5%), а її розвиток – до 0,9% (на контрольній ділянці – 3,7%).

У 2020 році у господарстві Черкаської області Склероцид (2,0 л/га) вносили разом з деструктором стерні Екостерн (1,5 л/га). Поширеність фомозу в посівах соняшника на дослідній ділянці становила 3,5% (на контрольній – 16,8%), а розвиток хвороби дорівнював 1,2% (на контрольній – 7,5%).

Фомопсис – поширений в усіх регіонах України, де вирощують соняшник та висока вологість повітря. Збудником є недосконалий гриб Phomopsis helianthi. Втрати врожаю можуть сягати від 20% до 80%. Ознаки хвороби з’являються на рослинах протягом всього вегетаційного періоду. Перші симптоми з’являються, як правило, після цвітіння соняшника. На нижньому листі виникає побуріння (некроз) з хлоротичною облямівкою, яке починається з кінчика листка і поширюється по головній жилці. Хвороба поступово охоплює листок повністю, який засихає, і переходить на черешок, а згодом і на стебло. В місці побуріння стебло стає порожнистим, загниває і легко переламується.

За результатами дослідження БТУ-ЦЕНТР у Вінницькій області у 2021 році поширеність фомопсису соняшника на ділянці де вносили Склероцид становила  до 13% (на контрольній ділянці – 46,8%), а розвиток – до 4,5% (на контрольній ділянці – 9%). 


Як застосовувати Склероцид

Препарат можна вносити кількома способами:

  • Під час основного обробітку ґрунту
  • Шляхом обробки насіння сої, соняшнику та ріпаку
  • Під передпосівний обробіток ґрунту
  • Внести в рядок під час сівби
  • Під час вегетації у фазу зірочки або початку цвітіння

Шляхом науково-практичних дослідів фахівцями БТУ-ЦЕНТР встановлено що всі способи внесення препарату мали високий відсоток технічної ефективності. Для захисту від кореневої та прикореневої форми білої гнилі біологічний фунгіцид Склероцид необхідно вносити в ґрунт (під основний, передпосівний обробітки ґрунту або під час сівби — у рядок). Такий спосіб внесення дозволить знешкодити склероції збудника білої гнилі, що є в ґрунті, й окрім того зменшує ризик зараження наступних культур у сівозміні. Для запобігання розвитку кошикової форми білої гнилі на соняшнику біофунгіцид вносять шляхом обприскування рослин під час вегетації у фазу зірочки або цвітіння.

Чи можна вносити Склероцид з мінеральними добривами?

КАС немає негативного впливу на основні живі складові біопрепарату Склероцид, такі як гриб Coniothyrium minitans та бактерії Bacillus subtilis та B Bacillus licheniformis. КАС має негативний вплив на гриби роду Trichoderma тому фахівці БТУ-ЦЕНТР рекомендують для збереження повної ефективності препарату внести в грунт бакову суміш із чистим КАС впродовж 2-х годин.


Негативного впливу на складові препарату Склероцид з боку РКД немає. При змішуванні з чистим РКД, за рахунок наявності в біопрепараті мікроорганізмів що можуть синтезувати при потраплянні в не сприятливе середовище екзополісахариди можуть утворюватися органічні конгломерати. Перед додаванням біопрепарату рекомендується розводити РКД водою 1:1 для запобігання забивання форсунок оприскувачів.

Наші партнери