Компостування в птахівництві – ефективний спосіб переробки відходів у цінне добриво

Окрім м’яса та яєць, галузь птахівництва може бути джерелом якісних органічних добрив, переробляючи побічні продукти (послід, підстилка та відходи забійного цеху) у високоякісний компост.

Свіжий пташиний послід характеризується виділенням неприємних запахів, при його накопичуванні, містить значну кількість насіння бур’янів та патогенних мікроорганізмів, у тому числі небезпечними для людини, яйцями та личинками гельмінтів, а також до того ж служить сприятливим джерелом для розвитку паразитів в процесі зберігання та використання. У свіжому (необробленому) посліді частина поживних речовин, зокрема азотистих сполук, знаходиться в нестабільному стані та легко втрачається.

Для вирішення цих проблем компанія БТУ-ЦЕНТР пропонує господарствам, що спеціалізуються на птахівництві, якісний біологічний препарат КОМПОНАЗА. Він прискорює розкладання органічних решток та містить у своєму складі бактерії-антагоністи патогенних для рослин грибів і бактерій, фосфор- та калій мобілізуючі ґрунтові бактерії, природні ендофітні та ґрунтові азотфіксуючі бактерії, продукти метаболізму мікроорганізмів: біофунгіциди, полісахариди, фітогормони, вітаміни, амінокислоти, макро- і мікроелементи, ферменти для розкладання клітковини, пектинів, лігніну. До складу Компоназа входять гриби роду Trichoderma, життєздатні ефективні бактерії Bacillus subtilis, Rodex, Azotobacter chroococcum, Enterobacter, Enterococcus faecium та інші у кількості не менше ніж 1,0х109 КУО/см3.

КОМПОНАЗА – прискорює деструкцію, знезараження побічної продукції та ефективне аеробне компостування за 1,5-2 місяці, за використанням аератора. Основою препарату є оптимально підібраний склад мікроорганізмів, який дозволяє зберегти в компості більше поживних речовин у доступній рослинам формі, попереджає потрапляння на поле патогенних мікроорганізмів та насіння бур’янів. Препарат сприяє збільшенню цінності субстрату завдяки збільшенню в ньому вмісту NPK у доступній для рослин формі. Це екологічно безпечний продукт, нешкідливий для людей, тварин і комах, не утворює токсичних сполук з іншими речовинами.

Компостування – це природний аеробний процес розкладання органічних відходів за участю мікроорганізмів з метою отримання органічних добрив в короткий період.

Компост – це органічні добриво, що утворилися в наслідок розкладання органічних речовин мікроорганізмами.


Існують чотири головних рецептурних принципи компостування:

 • Співвідношення С:N має бути в межах 25:1, 30:1 (необхідно розбавляти чистий гній додаванням соломи, тирси, листя та інші)
 • Пухке укладання (забезпечує хорошу аерацію для доступу кисню до аеробних мікроорганізмів та підвищення температури до оптимальної 60-65 ºС)
 • Вологість 60-70%
 • Обробка компосту корисними мікроорганізмами, які входять до складу комплексу для компостування Компоназа

ПЕРЕВАГИ АЕРОБНОГО КОМПОСТУВАННЯ НАД АНАЕРОБНИМ (традиційним)

Аеробне (гаряче) компостування:

 • Максимального збереження поживних елементів;
 • Доступність цих елементів для рослин вже в перший рік використання компосту;
 • Скорочення операційних витрат на зберігання та внесення на поля;
 • Збільшення площі для внесення органічних добрив;
 • Зменшення витрат на придбання мінеральних добрив та засобів захисту росли;
 • Підвищення стійкості рослин до хвороб і шкідників;
 • Покращення структури та родючості ґрунту;
 • Збільшення врожайності сільськогосподарських культур.

КОМПОНАЗА має сертифікацію Organic Standard і може використовуватися в органічному сільському господарстві та переробці. Сьогодні компанія БТУ-ЦЕНТР динамічно розвивається в напрямку виробництва якісних біопрепаратів для птахівництва, проводить пошук ефективних рецептур та випробовує їх спільно з провідними науковими установами.

Наші партнери