Біотехнології в No-till: як підвищити ефективність, заощадити кошти та відродити ґрунти за допомогою мікробіології

Одна з найбільш актуальних проблем сьогодення – деградація ґрунтів. Згідно з прогнозом Інституту спостережень за станом світу (Нью-Йорк), за наявних темпів деградації до 2030 року родючої землі на планеті стане менше на 960 млрд т. Завадити катастрофічним процесам можливо, взявши на озброєння прогресивні підходи до обробітку землі у поєднанні з досягненнями мікробіології.

No-till – це напрямок у землеробстві, заснований на принципі відмови від обробітку ґрунту. Широко впроваджений у США та Латинській Америці, сьогодні він знаходить все більше прихильників у Європі, у тому числі в Україні.

«Нульова» обробка сприяє покращенню родючості ґрунту. Проте важливий комплексний підхід до справи. Тут на допомогу аграрію приходять біотехнології. До речі, важливо нагадати, що мікробні препарати – це не біологічний аналог пестицидів.

Із цього матеріалу ви дізнаєтесь, чому мікробіологія в No-till - ефективний інструмент оздоровлення ґрунту та збільшення прибутку фермера, які етапи біологізації має пройти ґрунт, щоб підвищити ефективність системи «нульової» обробки та чому біопрепарати – прекрасний помічник у цій справі.

No-till: принципи, переваги та при чому тут «Велика депресія»?

У 1939 році американський прозаїк Джон Стейнбек видав роман «Грона гніву», за яку пізніше отримав Пулітцерівську премію. Твір розповідає про важке життя селян-переселенців у Каліфорнії під час «Великої депресії» 30-х років, в умовах тотального безробіття та злиднів. Окрім економічної катастрофи цей період запам’ятався пиловими бурями, які завдали величезної шкоди ґрунтам. Американці до сих пір називають ці роки «брудними тридцятими». Намагаючись врятувати родючість, американські фермери почали практикувати «нульовий» обробіток. Уже коли в світі вирувала Друга світова війна, Едвард Фолкнер видав книгу з провокаційною назвою «Безумство фермера», в якій виклав головні переваги No-till. Це була одна з перших фундаментальних праць з даного напрямку.   

Сьогодні No-till найбільш поширений саме за океаном – у США, Канаді, Бразилії, Аргентині, Парагваї, Чилі. У Східній Європі цей напрям лише набирає своїх прихильників.   

Основна сутність застосування «нульового» обробітку полягає у створенні умов, за яких родючість верхнього шару відновлюється природнім способом. Базові засади No-till полягають у мінімальному механічному впливі на поверхневий шар ґрунту, збереженні структури ґрунту та рослинних залишків. Реалізація цих правил передбачає прямий посів та відмову від оранки.

No-till позитивно позначається на фізичних, біологічних та хімічних властивостях ґрунту. У порівнянні з традиційними підходами «нульова» обробка має наступні переваги:

  • дозволяє заощадити на паливно-мастильних матеріалах та логістиці;
  • сприяє відновленню ґрунтів;
  • запобігає ерозії ґрунту;
  • сприяє затриманню і накопиченню вологи в ґрунті (актуально для посушливих регіонів)

21 22 484 485 69

Біологічні препарати – ефективний інструмент в No-till

Поширеною проблемою яка виникає при технології No-till є накопичення на рослинних рештках фітопатогенів які створюють загрозу масового розвитку хвороб в наступному році.

Тому важливим є застосування антагоністів – традиційних ґрунтових мікроорганізмів Bacillus subtilis, Trichoderma тощо. Саме завдяки ним здійснюється обеззараження рослинних залишків. На сьогодні є біопрепарати розроблені для No-till, які містять у своєму складі протектори, що захищають мікроорганізми від негативних умов навколишнього середовища.

Екостерн No-till – препарат для оздоровлення та покращення структури ґрунту (використовується в No-till та Strip-till). Препарат ефективно пригнічує збудників хвороб, що зберігаються на рештках. У результаті його застосування пригнічується розвиток фітопатогенів, нейтралізуються фітотоксини, покращується доступність елементів живлення рослин, збільшується кількість агрономічно-цінних мікроорганізмів.

Підвищити родючість ґрунту дозволяють мобілізатори фосфору та калію. Препарат Граундфікс – це мікробіологічне добриво, що містить набір спор та живих клітин природних фосфор- та каліймобілізуючих, азотфіксуючих та фунгіцидних бактерій. Ефект від його застосування полягає в мобілізації доступних форм фосфору та калію, фіксації азоту, підвищенні коефіцієнту засвоєння поживних речовин з ґрунту та добрив (в 1,5 раза), оздоровленні та покращенні структури ґрунту. Бактерії, що містяться у складі Граундфіксу, виробляють карбонові кислоти, полісахариди, ферменти, амінокислоти, фітогормони, поліпептиди, антибіотики. Завдяки ним відбувається переведення фосфатів кальцію у розчинну форму, вивільнення калію з мінералів, фіксування атмосферного азоту і перетворення його у доступну для рослин форму, вивільнення фосфору з фосфатів алюмінію та заліза, підвищення рухомості і доступності рослинам кремнію, біодеградація хлоровмісних ароматичних сполук (в тому числі залишків пестицидів), поліпшення структури ґрунту і вологозабезпеченості, вивільнення фосфору, закріпленого вторинними мінералами – гідроксидами кремнію, заліза, алюмінію, марганцю у кристалічній формі. Для технології No-till найбільш ефективний метод внесення Граундфікс – в рядок при посіві. Додатковий прибуток становить $50-150 на гектар.

Препарат Липосам на основі екзополісахаридів – це багатофункціональний прилипач, сумісний в бакових сумішах з усіма препаратами для живлення та захисту рослин. Він може виступати також в якості ад’юванта, антитранспіранта, сорбента-носія та антидота-антистресанта. Препарат має також властивість запобігати промиванню ґрунтових гербіцидів.

Не менш важливим етапом в технології вирощування є обробка насіння. У нагоді тут стануть препарати з мікоризними грибами у складі. Мікофренд виробництва БТУ-ЦЕНТР – це мікоризоутворюючий біопрепарат для живлення та захисту рослин, який сприяє заселенню кореневої системи мікоризними грибами та корисними ризосферними бактеріями. Препарат збільшує площу поглинання кореневої системи за рахунок розвитку мікоризи. Препарат покращує мінеральне живлення рослин, сприяє виробленню природних антибіотиків корисними грибами та бактеріями, які пригнічують розвиток збудників хвороб. У 2019 році в Сумській області фахівці БТУ-ЦЕНТР досліджували ефективність Мікофренд в технології No-till. При нормі внесення 4 кг/т середній приріст врожаю склав приблизно 1,5 т/га. Препарат також захищає рослини від збудників кореневих гнилей та пліснявіння насіння та дозволяє збільшити прибуток до $75-165 з гектару.

Часто в технології No-till використовують біологічні засоби захисту та контролю проти хвороб та шкідників як альтернативу хімічним. Одну хімічну обробку деякі ноутілери замінюють біологічною (важливо пам’ятати, що кожна хімічна обробка пригнічує рослину, а біологічна – сприяє захисту та стимуляції). БТУ-ЦЕНТР виробляє біофунгіциди Фітоцид та Фітохелп, Мікохелп та Склероцид – вони захищають рослини від широко спектру збудників бактеріальних та грибних хвороб, стимулюють ріст та розвиток рослин, підвищують стійкість рослин до збудників хвороб, поліпшують якість продукції рослинництва.

Не менш важливим аспектом у No-till є догляд та збереження посівів під час вегетації від різноманітних стресових чинників (внесення гербіцидів, несприятливі кліматичні умови тощо). На допомогу ноутілеру тут приходить програма Stop-Стрес, яка складається з препаратів Органік-Баланс (антистресант та живлення, 0,5 л/га), Азотофіт-р (активатор росту та розвитку, 0,3 л/га), Липосам (прилипач та захист, 0,2 л/га). Це поєднання покращує стійкість рослин до несприятливих умов навколишнього середовища, зменшує пестицидне навантаження, відновлює ростові процеси та сприяє кращому розвитку рослин.

Отже, біотехнології в No-till – ефективний інструмент для аграрія в умовах сьогодення. Біопрепарати виробництва БТУ-ЦЕНТР сприяють:

  • знезараження рослинних решток від збудників грибних та бактеріальних хвороб
  • накопиченню в ґрунті доступних елементів живлення для рослин
  • підвищенню посухостійкості рослин
  • захисту від шкідників, хвороб та стресів
  • живленню та стимуляції росту та розвитку рослин
  • дозволяють збільшити прибуток до $150 з гектару


Досвід аграріїв

ТОВ «Мрія» Михайла Войтовика на Київщині практикує No-till близько 15 років. Господар підкреслює, що саме ця технологія актуальна в посушливих кліматичних умовах.

«У нашому регіоні цей сезон [серпень 2022 року –ред.] був з малою кількістю опадів. Травень, червень, липень були практично без дощів. Лише у серпні випала місячна норма опадів. Саме за подібних умов технологія No-till доводить свою ефективність» - констатує Войтовик.

Директор ТОВ «Мрія» зауважує, що свідомо відмовився від оранки та використання хімічних препаратів. До цього закликає й інших фермерів, бо вважає, що здоров’я грунту – на першому місці.

«Під сою не використовую жодних добрив. У 2019 році провів дослід. Пів-поля посіяв з протруйниками та найдорожчими мінеральними добривами на той час. На іншій половині використовував лише біопрепарати. Був здивований, але на 2 ц отримав прибавку у порівнянні з тим полем, де використовував добрива. Після цього остаточно вирішив для себе: більше ніяких хімічних добрив та протруйників під сою», - каже Войтовик.

Він зазначає, що більше 4 років використовує біопрепарати виробництва БТУ-ЦЕНТР: Біоінокулянт БТУ-р (2 л/т), Мікофренд (1 л/т) та Фітоцид-р (1 л/т). При цьому стан поля по багатьох параметрах, наприклад, по відтворенню гумусу, покращився.

Серед переваг No-till Михайло Войтовик наголошує на довшому збереженні вологи.

«Рослинні рештки вкривають ґрунт. Якщо дощ пройшов тиждень назад, то ще близько 10 днів волога зберігається в ґрунті. Про класичну технологію такого сказати не можу. При використанні біопрепаратів в «нульовій» технології земля стає більш насиченою мікроорганізмами. Це можна визначити візуально по дощових черв’яках. У деяких сусідніх господарствах чотири черв’яка на квадратний метр, то у мене на полі без оранки – 160. На відкритому ґрунті температура дотягує в серпні до 50°C, то під соломою - 28°C», - розповідає фермер.

Михайло Войтовик підводить підсумок, що No-till – це неабияка економія, тому що ціни на паливо, мінеральні добрива та протруйники цього року сильно збільшилися на фоні війни та економічної кризи.

Наші партнери