Використання біологічних препаратів зростає, тому що це ефективно і вигідно для аграрія — Тетяна Хоменко

Українські аграрії повільно, але впевнено переходять до використання біологічних препаратів у сільському господарстві. На це впливають різні чинники, зокрема економічні. Компанія БТУ-ЦЕНТР, яка більше 20 років займається виробництвом біопрепаратів, як ніхто знає, як змінюються вподобання вітчизняних сільгоспвиробників і трансформується ринок. Latifundist дізнався у комерційного директора компанії БТУ-ЦЕНТР Тетяни Хоменко скільки аграріїв в Україні використовують біопрепарати, скільки заробляють, застосовуючи деструктори, скільки економлять, які препарати не є деструкторами та багато іншого.

Тетяна Хоменко, комерційний директор БТУ-ЦЕНТР

ПРО РИНОК

— В Україні і в світі змінюється ставлення аграріїв до біологічних препаратів? Як і чому?

— Так, змінюється у зв'язку з глобальними світовими трендами. Такими як, наприклад, перехід на «Європейський зелений курс» (спрямований на забезпечення стійкої, чистої, безпечної економіки ЄС). У ЄС впроваджується велика кількість заборон щодо застосування деяких хімічних речовин. Наприклад, інсектицид з класу неонікотиноїдів — імідаклоприд та ін. Загалом, передбачається зменшення використання пестицидів на 50% до 2030 р. Крім того, Європа планує перевести під органіку до 25% сільськогосподарських площ. Усе це спонукає європейських аграріїв використовувати альтернативні препарати, аби впливати на якість продукції та підвищення врожайності культур.

Світові тренди зачіпають і українських аграріїв. У 2018 р., за даними Pro-Consulting, співвідношення в агросекторі біологічних і хімічних препаратів становило 1,3% і 98,7%, відповідно. Станом на кінець 2020 р. частка біологічних препаратів зросла до 8,3%. До речі, міжнародні аналітики прогнозують збільшення світової частки біопрепаратів — альтернативних біологічних засобів захисту рослин — до 10% у 2025 р. А в Україні вже є 8,3%.

Ще одне цікаве спостереження: змінюється структура споживання біопрепаратів. У 2018 р. українські агровиробники віддавали перевагу біоінокулянтам, а тепер — біологічним фунгіцидам. Біологічний захист стає альтернативою хімічному. Якщо у 2018 р. частка біоінокулянтів і біофунгіцидів серед біопрепаратів була 47,9% і 35,5%, то у 2020 р. — 27,2% і 63,5%, відповідно.
— З чим пов'язана зміна структури?
— Зі скороченням площ посіву бобових культур. Не менш важливо, що агрохолдинги і господарства все більше займаються біологізацією та активно застосовують біопрепарати для оздоровлення ґрунту. Аграрії розуміють, що ґрунт — довгостроковий актив, і турбота про нього обов'язково повернеться сторицею.
— Кількість українських аграріїв, що використовують біологічні препарати також зростає?
— Так. Якщо в 2018 р. це було 5-10% від загальної кількості виробників, то сьогодні — 20-24%. Українські аграрії більше використовують біологічних препаратів, насамперед тому, що це ефективно та вигідно.
— Яку частку займає БТУ-ЦЕНТР на українському ринку біопрепаратів?
— Серед усіх гравців (українських операторів і імпортерів) — 27,9%, а серед українських виробників (найбільших 4) — 46,5%, і ми впевнено лідируємо. Взагалі БТУ-ЦЕНТР — один із 25% найбільших виробників біопрепаратів в світі, і за обсягами виробництва є одним з найбільших в Європі.
— В Україні 4 виробника біопрепаратів і кількість не зростає?
— Це ті, що на слуху, в яких є великий асортимент продукції. Наприклад, у нас 64 препарати для АПК, а в інших може бути біля 5-10 препаратів.
Ще близько десяти іноземних гравців реалізують свою продукцію на українському ринку. Але в них також невеликий асортимент (біологічні інокулянти, мікориза, або певні біофунгіциди). У зв'язку з тим, що на світовому ринку великі компанії поглинають маленьких виробників біопрепаратів, представленість біопрепаратів розширюється.

Хотіла зауважити, що українські компанії виробляють продукцію високого рівня. Наприклад, БТУ-ЦЕНТР представляє Україну на світовому ринку, є учасником Міжнародної асоціації виробників засобів біоконтролю(International Biocontrol Manufacturers Association, ІВМА), де разом з іншими гравцями ділиться своїми напрацюваннями, досвідом, розробками. Серед потужних розробок компанії — біологічні препарати фунгіцидного та інсектицидного направлення. Зокрема, біологічний фунгіцид СКЛЕРОЦИД® для захисту від збудників білої гнилі, МЕТАВАЙТ® — від ґрунтових шкідників, та ін.

ПРО КОМПАНІЮ

— Ви сказали, що збільшується попит на ринку. То і компанія нарощує виробництво? Як?
— На наші препарати зростає попит як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. За перше півріччя 2021 р. компанія збільшила обсяги виробництва на 33%. В Україні препарати БТУ-ЦЕНТР застосовуються за рік у середньому на 4 млн га, і за кордоном — на площі понад 0,5 млн га.
— У структурі продажів продукції компанії, яку частку займають деструктори?
— Близько 40%. Це один із топових продуктів компанії і унікальна розробка колективу мікробіологів, якою вже більше 12 років користуються аграрії по всій Україні, а також більше ніж в 10 країнах світу.

ПРО ДЕСТРУКТОРИ ДЛЯ ТОЧНОГО ЗЕМЛЕРОБСТВА

— Розкажіть більш детально, для чого використовують біологічні деструктори.
— Насамперед біологічні деструктори БТУ-ЦЕНТР — це «здорова модель» ґрунту. Основна «робота» деструкторів полягає в тому, що вони, по-перше, повертають поживні речовини із залишків рослин в ґрунт, по-друге, очищають його від збудників хвороб. Крім того, деструктори знімають токсичність поживних залишків культур. Правильні біологічні деструктори містять в своєму складі широкий комплекс грибів та бактерій високого титру. Це відбірні, відселекціоновані мікроорганізми, які мають заявлені властивості. Адже не всі мікроорганізми одного виду мають одні і ті самі властивості. У кожного виду є свій штам. Це дуже важливо, і при виборі деструкторів на це треба звертати увагу.

Зважаючи на те, що в Україні великі компанії вирощують переважно високомаржинальні культури, сівозміна вузька і призводить до розвитку певних захворювань рослин. Деструктори попереджують розвиток хвороб, тобто вони є антагоністами і оздоровлюють ґрунт, збагачуючи його корисною мікрофлорою, сапрофітною біотою. Це все впливає на структуру ґрунту, на урожайність культур, які будуть наступні у сівозміні. Наприклад, рештки озимої пшениці можуть бути токсичними для культур, що будуть висаджені після неї. Але мікроорганізми деструкторів нівелюють цю фітотоксичність.

Деструктори допомагають зберігати і нарощувати показники родючості ґрунту, впливають на підвищення в ньому гумусових речовин та врожайність культур.
— Які витрати на деструктори? Чи дійсно завдяки деструкторам можна економити добрива?
— Орієнтовно витрати складають $7 на 1 га. Окрім того, має місце економія на використанні азотних добрив для розкладання рослинних решток.

Так, за класичною технологією обробітку (без деструкторів) рекомендовано використовувати на 1 т побічної продукції 10 кг діючої речовини азотного добрива. З деструктором впевнено можна використовувати втричі менше. При цьому, 1 т нітроамофоски коштує плюс-мінус 16 тис. грн (чи $600). Із застосуванням біологічних деструкторів можна економити на гектарі орієнтовано $35-100 на 1 га (в залежності від кількості решток).

Крім того, використання деструкторів впливає на підвищення врожайності. Наприклад, середні показники приростів на кукурудзі +0,47 т/га, соняшнику +0,30 т/га, пшениці озимій +0,40 т/га, сої +0,30 т/га. За рахунок підвищення продуктивності додатковий заробіток на зерновій групі складає $70-200 на 1 га. Зрозуміло, багато факторів впливають на економіку вирощування, але використання біодеструктора Екостерн® завжди окупне й прибуткове.

Компанія не один рік ретельно вивчає вплив біодеструкторів на ґрунти, проводить дослідження, завдяки яким нам вдалося напрацювати потужну наукову і практичну базу. Цей досвід привів нас до необхідності розширення лінійки препаратів Екостерн®.

Крім того, використання деструкторів впливає на підвищення врожайності. Наприклад, середні показники приростів на кукурудзі +0,47 т/га, соняшнику +0,30 т/га, пшениці озимій +0,40 т/га, сої +0,30 т/га.


— Чому?
— Це як з ліками: не буває однієї пігулки від усіх хвороб. Можуть бути як спеціальні, так і універсальні композиції. Тому в 2021 р. БТУ-ЦЕНТР представив 5 марок деструкторів для точного землеробства, що передбачає розумний і індивідуальний підхід до кожного поля і господарства.

— Як розширилася лінійка деструкторів?
— По-перше, деструктор Екостерн® Класичний для керованого розкладання рослинних решток, який випускаємо вже 8 років, доповнили додатковими штамами мікроорганізмів, посилили його фунгіцидну дію. Зокрема, новий склад включає 8 штамів роду Bacillus, Paenibacillus Polymyxa, 2 штами роду Azotobacter, Enterobacter, Enterococcus, Agrobacterium та 2 штами грибів роду Trichoderma. Препарат працює в різних технологіях і умовах, сприяє підвищенню родючості ґрунту. Взагалі штами, які використовувалися в оновленому складі Екостерн®, пройшли випробування на основних збудниках хвороб (високий індекс антагонізму) в ґрунті і рослинних залишках і показали високу ефективність.

По-друге — Екостерн® Бактеріальний. Це деструктор рослинних решток стійкий до несприятливих температурних умов — від 3 до 45 ℃. Він рекомендований в південно-східних регіонах, на територіях із ґрунтами підвищеної лужності та за екстремальних температур. Препарат містить в собі лише спори бактерій (без грибної складової) і є гарним активатором сапрофітної біоти, яка допомагає відновлювати ґрунт.

По-третє — Екостерн® Лайт. Склад цього препарату схожий на Екостерн® Класичний, розроблений для профілактичного застосування, доповнений мікроорганізмами, які спрямовані на вологоутримання та азотфіксацію. За рахунок мікроорганізмів, полісахариди, які виділяються, можуть абсорбувати вологу і зберігати її певний час в ґрунті. Дослідження показали, що Екостерн® Лайт завдяки спеціальній композиції бактерій сприяє підсиленню вологоутримувальній здатності ґрунту — на 7-11%. Препарат «призначається» як пробіотик для ґрунту в рамках підтримуючої технології.

Четвертий препарат — Екостерн® Триходерма. Назва говорить за себе: в препарат входять від 1 до 4х грибів роду Trichoderma. Цей професійний продукт захищає від ґрунтових патогенів: фузаріозу, альтернаріозу та інших хвороб. Його вносять як в ґрунт, так і фоліарно. Залежно від того, яку проблему потрібно вирішити, підбираються різні штами грибів Trichoderma. Наприклад, для боротьби з хворобами — Trichoderma viride, для покращення деструкції целюлози — 2 штами: Trichoderma viride та Trichoderma harzianum, тощо.

Цей продукт використовується навесні, коли є волога, починається відновлення ростових процесів, підвищення температур (тобто, коли в ґрунті є збудники, і необхідно контролювати їх чисельність). Також препарат застосовують восени для покращення фітосанітарного стану ґрунту та посилення деструкції, якщо багато рослинних решток. У цих випадках ми також рекомендуємо застосовувати його сумісно з ЕКОСТЕРН® Бактеріальний.

І п'ятий препарат — Екостерн® Ноу-тілл, оздоровлювач для технологій No-till, Strip-till, Mini-till, тобто для технологій, які не передбачають заробки рослинних решток в ґрунт. Препарат спрямований на знезараження рослинних залишків, що лежать на поверхні, і оздоровлення ґрунту. Завдяки цьому, рослини мають гарний фітосанітарний стан, а в подальшому і високу урожайність.

Лінійка деструкторів БТУ-ЦЕНТР — це новий, розумний підхід до біологізації технологій.
— Що ви в нього вкладаєте?
— Це індивідуальний підхід до кожного поля залежно від умов вирощування, технології вирощування, стану ґрунту, інтенсивності сівозміни. Тобто залежно від проблем того чи іншого поля можна підібрати найбільш прийнятні і актуальні препарати, які допоможуть вирішити проблему. Якщо є фузаріоз — підлікувати Триходермою, якщо біла гниль — Склероцидом. Якщо йдеться про органічну технологію — можна підтримувати оптимальний склад мікроорганізмів у здоровому ґрунті препаратом Екостерн® Лайт. Для кожного випадку є своє рішення.
— Які існують обмеження у використанні деструкторів?
— У більшості випадків жорстких обмежень немає. Компанія вивчила і відкинула певні обмеження, які стосувалися ультрафіолету і замерзання. Також ми розвіяли міф, що гриби Триходерма гинуть під впливом низьких температур.

Так, мікологи Інституту прикладної біотехнології компанії БТУ-ЦЕНТР витримували Триходерму 5-15 днів в морозильній камері при -18℃, після чого перевіряли її життєздатність. І гриби росли, розмножувалися і спороносили. Тобто зиму Триходерма переносить досить гарно.

Якщо говорити про негативні фактори, то один з головних — це безводний аміак. Він залишається недругом для мікроорганізмів, для всього живого, що є в ґрунті. Щоб частково повернути корисну біоту там, де використовується безводний аміак, необхідно вносити деструктори не раніше, ніж через 10-15 днів після безводного аміаку. Це може бути як осіннє внесення деструктора після безводного аміаку, або весняне — щоб збільшити біологічне різноманіття і активність ґрунту.

Так, мікологи Інституту прикладної біотехнології компанії БТУ-ЦЕНТР витримували Триходерму 5-15 днів в морозильній камері при -18℃, після чого перевіряли її життєздатність. І гриби росли, розмножувалися і спороносили. Тобто зиму Триходерма переносить досить гарно.


— Чи є на ринку підробки деструкторів?
— У зв'язку з великою популярністю цього напрямку, є компанії, які дійсно займаються фаховим вивченням і глибокою наукою, дають чіткі рекомендації. А є ті, що хочуть побудувати бізнес. Тому деструкторами стали називати препарати, які виконують зовсім іншу функцію. Наприклад, деякі гумати або ті ж самі азотні добрива. Гумати, як і добрива, активують біоту в ґрунті. Зазвичай, при інтенсивній сівозміні переважає патогенна мікрофлора. Якщо такий ґрунт деструктурувати гуматами, в ньому розмножуються не сапрофіти, а патогени. І потім треба більше використовувати фунгіцидів під час вегетації.

І таких випадків дуже багато. Взагалі, дедалі більше маркетингу в сегменті біопрепаратів, ніж фаховості. Ми просимо споживачів перевіряти препарати, які вони купують. Є два шляхи. Один довгий — перевіряти на власному досвіді, глибоко і уважно. Тому що деструкція відбувається не лише завдяки мікроорганізмам-сапрофітам. Той же фузаріум прекрасно їсть рослинні залишки. Тому ми рекомендуємо робити мікробіологічний аналіз і вивчати баланс мікроорганізмів у вашому ґрунті.

Другий шлях короткий — зібрати інформацію про препарат, хто і на яких площах його використовує, який результат отримує, які наукові дослідження є про нього. Тобто оцінити, як препарат себе зарекомендував на ринку. Важливими є вартість гектарної обробки та який дохід він може гарантувати.

Зрозуміло, препарат обов'язково повинен бути зареєстрований.

Можливий ще один експрес-метод — це тестування, зробити аналіз промислової партії деструктора. Важливо зберігати його в належних умовах, як виробник рекомендує. Зробити аналіз на якісні показники і співставити із заявленим складом, і тоді вирішувати.

Взагалі зрозуміло, що гравців на ринку стає більше, тому що зростає попит, бо аграрії отримують високу рентабельність після застосування біологічних препаратів. Маємо надію, що в Україні працюватимуть тільки відповідальні виробники. Можливо, варто замислитись над додатковим контролем якості таких препаратів з боку держави.

ПРО ПАРТНЕРІВ, ЕКСПОРТ І ПЛАНИ

— З якими аграріями ви працюєте?
— За нашими оцінками, ми співпрацюємо з 24% аграріїв України різних форм власності. Зокрема, працюємо з 21 агрохолдингом, що обробляють більше 50 тис. га землі та з 20 агрокомпаніями, що обробляють від 20 тис. га до 50 тис. га (кожен).
— Невеликі гравці підтягуються?
— Українські аграрії дедалі більше дбають про землю, включають елементи біологізації в свою технологію, де головним елементом є саме деструктори. Бо все починається з ґрунту. Наступним кроком є заміна частини пестицидів на біологічні препарати, щоб бути конкурентними в ЄС та світі. Серед наших партнерів в Україні і за кордоном є потужні компанії, які використовують біологічні фунгіциди, інсектициди, мобілізатори в своїй технології, замінюючи частину хімічних препаратів.
— З якого року компанія постачає продукцію на зовнішній ринок?
— З 2017 р. компанія активно експортує продукцію на зовнішні ринки. Сьогодні це вже 18 країн: переважно це країни ЄС (Болгарія, Німеччина, Австрія, Словаччина, Польща та ін.). Ми також маємо власне представництво у Німеччині. Співпрацюємо з партнерами-однодумцями в різних країнах. Це ті партнери, які розділяють нашу філософію, які глибоко вивчають технології і надають фахові рекомендації із застосування біологічних рішень. Біопрепарати — це ефективні, хоч і складні продукти, які вимагають розумного застосування та індивідуального підходу.
— Нарощуєте експорт чи поставки стабільні?
— Збільшуємо зовнішню реалізацію. За перше півріччя цього року, у порівнянні з минулим, експортні поставки виросли на 120% в натуральному обсязі.
— Які плани ставить БТУ-ЦЕНТР на найближчі роки?
— Планів завжди дуже багато. Насамперед ми зосереджені на науковому обґрунтуванні, вивченні, розробці нових композицій мікробних препаратів. Будемо надалі розширювати лінійку деструкторів Екостерн®. Зараз завершуємо випробування Екостерн® Детокс, який спрямований на деструкцію пестицидів, важких металів в ґрунті. Також удосконалюємо інсектицидну групу препаратів, працюємо над новими препаративними формами та концентраціями.

Розвиваємо команду, навчаємо, і приділяємо увагу не тільки розширенню асортименту, а й новим методам застосування існуючих препаратів, фазам внесення, фізіології рослин. Виважено підходимо до того, коли саме найкраще використати той чи інший продукт з максимальною ефективністю.

У цьому році широко застосовували мікробні препарати внесенням у рядок. Наприклад, зі стартовими добривами використовували мобілізатори фосфору, калію, які одночасно поєднувались і вносились при посіві. Це дає можливість дуже гарного старту, пролонгованого живлення і відповідно вищої врожайності. Значна частина провідних холдингів в цьому році використовували такий метод внесення.

Також, провівши ряд тестувань, у цьому році ми почали вносити дронами наші біологічні препарати для захисту та живлення і навіть протестували біоклей.

Компанія БТУ-ЦЕНТР пропонує аграріям не просто препарати, а рішення, можливості, щоб у результаті вони отримали як додатковий прибуток, так і принесли користь для екосистеми.
— Бажаємо реалізувати всі плани.

Алла Силивончик, Latifundist.com

Наші партнери