Як біологія сприяє добрим урожаям

The Ukrainian Farmer, квітень 2018 року

Що робить фермера щасливим? Прибуткові врожаї? Хороша погода? Багатий на мікробіоту ґрунт?

Напевно, все разом, але поєднати ці складники непросто. Проте в компанії «БТУ-Центр» — провідного

Українського виробника біопрепаратів переконують, що з мікробними препаратами це можливо, й навіть погода не стоятиме на заваді. Про те, що таке мікробні препарати та який від них корисний ефект ми дізналися на конференції компанії, що відбулася 6 березня у Києві.

Про біологію та хімію

«Основна ціль рослинництва — зробити землю живою, а продукцію — здоровою», — наголосила Директор з перспективи та розвитку компанії «БТУ-Центр» Валентина Болоховська. «Весь світ зацікавлений у тому, щоб їсти здорову їжу, відтак і кількість вироблених біопрепаратів з року в рік зростає. Проте скептицизм щодо їх дії серед виробників ще є. Ми на практиці доводимо, що препарати компанії «БТУ-Центр» працюють на рівні з хімічними. Завдяки біопрепаратам, на кожну вкладену гривню фермери отримують 2–3 гривні прибутку — навіть у найпосушливі роки. Незаперечною перевагою є й відсутність резистентності, післядії, що зазвичай мають хімічні препарати. Отже, тільки позитивний вплив на культуру та ґрунт! Тому перебудовувати мислення сільгоспвиробників вкрай важливо».

Про відновлення родючості ґрунтів

«Родючий ґрунт» — програма відновлення родючості ґрунту, розроблена компанією «БТУ-Центр». Вона складається з трьох компонентів: мікродобрива ГраундФікс, біофунгіциду МікоХелп і лінійки біодеструкторів стерні. Комплексне застосування цих препаратів дає потрібну поживу рослині та захищає її від шкідливих патогенів, оздоровлює та покращує структуру ґрунту.

Мікродобриво ГраундФікс містить 0,5–1,5 × 109 КУО/см³3 життєздатних клітин.
Біопрепарат здатен перетворювати нерухомі форми фосфору та калію на рухомі, фіксувати азот і підвищувати засвоєння рослиною мінеральних добрив. Агроном-консультант «БТУ-Центр» Олександр Шморгун наголошує, що на основі проведених досліджень у наукових установах й у виробничих умовах прибавка врожайності кукурудзи від унесення ГраундФікс у нормі 5 л/га становила 7,8 ц/га, соняшнику — 5,2 ц/га. З нормою біопрепарату 10 л/га кукурудза додала 11,1 ц/га, соняшник — 7,3 ц/га. Також суттєво збільшувався вміст рухомого фосфору й обмінного калію. Післядія від унесення ГраундФікс на ячменю ярому становила відповідно до норм 5,7/7,1 ц/га.
Другий препарат програми «Родючий ґрунт» — біофунгіцид МікоХелп, який ефективно бореться зі збудниками грибних хвороб і контролює бактеріози ґрунту. Його можна вносити як самостійно, так і в поєднані з біодобривом ГраундФікс — так підсилюється фунгіцидна дія біодеструкторів стерні.
Третій компонент — біодеструктори стерні Органік-Баланс і Екостерн. Біопрепарати виконують чотири функції: пришвидшують розкладання пожнивних решток, оздоровлюють ґрунт, зменшують кількість шкідливих патогенів і збільшують кількість елементів живлення для рослини.


2018-04-19_14-04-42.png


 «Обов’язково разом із біодеструктором слід внести в бакову суміш водорозчинні азотовмісні добрива (аміачну селітру, карбамід або КАС). Це сприятиме доброму старту мікроорганізмів і відповідному співвідношенню у ґрунті вуглецю та азоту», — наголошує головний агроном компанії «БТУ-Центр» Олександр Ростоцький. «В органічному землеробстві можна посилити біодеструктор стерні Екостерн вільноживими азотфіксаторами, наприклад Азотофітом. Як альтернатива можна додати гумати, зареєстровані в органічному землеробстві. Таким чином, буде простимульовано роботу мікроорганізмів».

Про мікоризу

Мікориза є найдавнішою формою симбіозу між рослинами та ґрунтовими грибами. З її допомогою існують 98% рослин на планеті. Проте використовувати це явище в сільському господарстві почали відносно недавно. У «БТУ-Центр» розповідають: «У процесах фотосинтезу в коренях рослин накопичуються вуглеводи, якими рослина ділиться з грибом. У свою чергу, гриб, колонізуючи корені, виконує функцію посередника між рослиною та ґрунтом. Розростаючись, грибниця здатна збільшувати обсяг загальної поглинальної здатності кореня в тисячі разів. Таким чином вона забезпечує живленням і водою навіть в умовах екстремальної посухи. Крім того, гриб захищає рослину власними виділеннями й блокує проникнення до кореневої системи грибів-патогенів».

Таким же чином працює розроблений «БТУ-Центр» препарат МікоФренд. У своєму складі біопрепарат має мікоризоутворювальні гриби Glomus VS і Trichoderma Harzianum, а також мікроорганізми, що підтримують утворення мікоризи та ризосфери рослин, фосфатмобілізаційні й інші корисні бактерії.

«Ми проводимо численні дослідження цього препарату. Одне з них проведено на базі Хмельницької ДСГДС Інституту кормів та сільського господарства Поділля. Поєднання обробки насіння інокулянтами та МікоФренду показало підвищення врожайності сої на 1,3 ц/га — на 5,8 ц/га проти контролю (разом із застосуванням біоінокулянта Різолайн). Головний результат ― збільшення маси тисячі зерен і кількості зернин у рослині. Тому ми можемо стверджувати, що мікоризація веде до підвищення якості насіння та врожайності.

Про стресові чинники

Сьогодні словом «стрес» щодо рослин уже нікого не здивуєш. Унаслідок кліматичних явищ, пестицидного навантаження, порушення балансу живлення збільшилася кількість стресових ситуацій і сила їхнього впливу на рослину. В результаті все це позначається на врожайності та якості продукції. Відповіддю компанії «БТУ-Центр» на стресовий тиск на рослину є ще одна інноваційна програма, «Stop Стрес», основою якої є біопрепарати Органік-баланс,  Азотофіт і прилипач Липосам. Спеціалісти наголошують, що правильна стратегія боротьби зі стресом передбачає постійне підтримання рослини відповідними препаратами — до настання, під час і після стресової ситуації.

«Суміш цих препаратів ми рекомендуємо вносити по листку, а також разом із страховими гербіцидами й фунгіцидами. 

Так знімається фітотоксичність на культурі», — розповідає агроном-консультант Ольга Кулініч. «Передумовою для запобігання стресовим ситуаціям є елементи технології. Тому ми радимо в інтегрованих системах захисту застосовувати з ґрунтовими гербіцидами прилипач Липосам у нормі 0,5–0,8 л/га. Завдяки своїй будови Липосам зв’яже й утримає на поверхні ґрунту гербіцид, і навіть якщо вологи буде недостатньо, він зможе накопичити її й подовжити дію гербіцидного екрана. Липосам також можна вносити зі страховими гербіцидами в нормі 0,3 л/га. Він пом’якшить дію гербіциду, не дасть йому пропалити покривну тканину рослини».

ЮРІЙ ГОНЧАРУК, агроном СТОВ «Дібрівка агросервіс»(Київська обл.):

u.png«Маємо в обробітку 3 тис. гектарів землі, з них 11 га — під садом і 30 га — під малинником. З польових культур вирощуємо пшеницю, соняшник, кукурудзу, ріпак.
З компанією «БТУ-Центр» працюємо перший рік, задоволені і їхніми препаратами, і обслуговуванням.
Переконаний, що за біопрепаратами -- майбутнє. У яблуневому саду для оздоровлення ґрунту й захисту культур застосовуємо Органік-баланс, МікоХелп, Бітоксибацилін-БТУ з додаванням біоприлипача. Агрономи часто роздумують про ефективність дії біопрепаратів, зокрема, біоінсектицидів, але я особисто переконався в ефективності Бітоксибациліну-БТУ проти попелиці. Бачив лабораторні аналізи ґрунту після внесення Органік-баланс і МікоХелп. Результат був разючим: шкідливі патогени пригнічено, натомість відбулося заселення корисними мікроорганізмами. Тому цього року ми повністю перейшли на органічне вирощування малини та яблук і будемо використовувати всю лінійку препаратів «БТУ-Центр».


МИКОЛА АНДРУСЕНКО, директор ТОВ ЕНАФ «Мрія» (Київська обл.):

2018-04-19_14-22-34.png

Препарати компанії застосовували на сої, горосі, кукурудзі, пшениці, ячменю, соняшнику. Цього року пробуватимемо на маку. Використовували продукти і для ґрунтового внесення, і для листкового підживлення, а також антидепресанти. Додаємо ще й свої препарати — вони чудово поєднуються, результатом задоволені. Торік вони добре спрацювали, коли були приморозки, брак вологи. Думаю, що без цих препаратів ми б не отримали належного результату: наша кукурудза вродила на 2–2,5 т/га більше, і на круг мали 11 т/га, а сусіди зібрали по 4–5 т/га».

ОЛЕКСАНДР ОМЕЛЬЯНЕНКО, керівник науково-дослідного пункту СТОВ «Дружба-Нова» (Чернігівська обл.):

2018-04-19_14-26-36.png«На всіх посівних площах соняшнику та кукурудзи (а це загалом 65 тис. гектарів) ми використовуємо препарат Екостерн, уносимо його з додаванням 30 л/га КАС. Побачили, що препарат справді працює, тож постійно його використовуємо. Окрім того, на соняшнику та кукурудзі на невеликих ділянках та у виробничих посівах випробовували біодобриво Граунд-Фікс у комплексі з рідким комплексним добривом із різними нормами внесення. Поки що дослідження тривають, але вже маємо непоганий результат щодо врожайності (зокрема, кукурудза прибавила 300–400 кг/га) і щодо засвоєння рослинами поживних речовин із добрив і ґрунту. Визначилися з нормами внесення: для нас економічно доцільним під час сівби вносити препарат у нормі 3 л/га (виробник рекомендує 3–5 л/га). Придивляємося й до інших біопрепаратів компанії. Надалі плануємо застосувати під час сівби кукурудзи та соняшнику комплексне добриво на основі гумату калію ГуміФренд. Плануємо вивчити й дію МікоФренду. Річ у тім, що ми плануємо вносити на пшениці та соняшнику під час сівби КАС, тож шукаємо компонент для внесення в рядок, щоб надалі зменшити кількість проїздів техніки полем під час вегетації культур».

Наші партнери