ВІТЧИЗНЯНИЙ ПРИРОДНИЙ БІОКЛЕЙ ЛИПОСАМ ДЛЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ВРОЖАЮ РІПАКУ

Аграрник
Про цей унікальний біопрепарат ми поговоримо з Ольгою Володимирівною Нагорною, лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки, провідним мікробіологом ПП «БТУ-Центр»

Розкажіть, чи можна використосувати Липосам в якості клею для стручків ріпаку? Так, Липосам, завдяки своїй унікальній формулі, до складу його входять природні полімери різної молекулярної маси у різних співвідношеннях, може виконувати функції як носія, так і біоклею для стручків ріпаку та інших хрестоцвітних, зокрема гірчиці, бобових культур, льону та інших. Але останнім часом частіше за все до на звертаються виробники ріпаку. Ми пов’язуємо це з тим, що ріпак – це цінна стратегічна культура. Зараз на перше місце вийшла його властивість давати високоякісну олію, яка слугує сировиною для біопалива. Ринковий попит на ріпак постійно підвищується, про що свідчить і ціна за 1 тонну товарного насіння, що вже перевищує 2000 гривень. Тобто це – можливість заробити «швидкі гроші», але за недотриманням технології вирощування ріпаку та особливо, збереження урожаю, ці гроші можуть легко «протекти крізь пальці». Критичними у цій технології є боротьба з приморозками, з хворобами та шкідниками, але найбільше шкоди завдає саме біологічна властивість стручків до розтріскування і висипання насіння ще до збрання урожаю та під час його збирання. Таким чином втрачаєься до 50% урожаю, але є дані, що в окремі роки, внасідок спеки, суховію, злив втрачається навіть до 80% стиглого насіння!

А що би Ви могли зарадити у цьому випадку? Використовувати склеювачі, тобто біоклей Липосам! Необхідно за (2-4) тижні до збирання насіння, коли верхній ярус стручків починає буріти, але вони ще вигинаються у скобу «U», обприскати посіви ріпаку розчином Липосаму. На 1 га достатньо витратити від 1,5 до 2 л біоклею, який розчиняють у воді. Кількість робочого розчину залежить від способу обробки і вказується в інструкціях на препарат. Спосіб розчинення, у вигляді зручної схеми, ми наклеюємо прямо на тару, в якій продаємо Липосам. Обприскувати посіви ріпаку робочим розчином Липосаму можливо як за допомогою авіації, так і наземним транспортом. Зауважимо, що у разі використання нашого біоклею достатньо обробки в один слід, використання ж багатьох хімічних склеювачів потребує подвійної перехресної обробки.

Ми користувались імпортим препаратом для стручків, який утворював добру плівку, добре наносився, але помітили, що не всі стручки мали дозріле насіння, чи не приведе до такого ж обробка Липосамом? Ні, ми це гарантуємо! Липосам, на відміну деяких відомих плівкоутворювачів, утворює не суцільну плівку, а сітку на зразок еластичного бінта. Саме це можливо, дякуючи високомолекулярній структурі полімерних волокон Липосаму, які до того ж дуже еластичні і, разом з тим, пружні, завдяки своїй просторовій структурі. Вони м’яко обгортають рослину та її стручки і, тим самим, не заважають її росту, диханню та випаровуванню зайвої вологи, стручкам як верхнім, так і нижнім – достигати, накопичувати олію та висихати.

За яких умов можна використовувати Липосамом і як довго триває його дія? Звичайно, обробляти посіви слід у суху погоду, хоча б за 30 хвилин до дощу, бо для його висихання необхідний саме цей час. Температура навколишнього середовища, при обробці, не має значення, тому, що це біопрепарат, і він не випаровується і не руйнується під дією світла чи тепла. Після обробки ним дія по захисту стручків зберігається до самого збирання урожаю.

А чи потрібно використовувати якусь спеціальну техніку для збирання урожаю? Ні. Завдяки еластичній структурі сітчастої плівки Липосаму збирання урожаю не утворює ніяких труднощів, тому можливе використання традиційних технічних засобів.

Чи є досвід використання Липосаму на інших культурах? Так є. Його використовували для обробки гороху, гірчиці. Мінімальне збереження урожаю було 20%. При добрій ефективності, на рівні кращих відомих препаратів, Липосам давав можливість збирати продукцію з меншим вмістом хімічних домішок і, навіть, може бути запропонований для використання в органічному землеробстві.

Це дуже добре, а що дає обробка Липосамом для досягнення економіного ефекту? Рахуйте самі, якщо навіть мінімальний ефект від використання Липосаму складає (20-30)% збереженого урожаю.

 

Канд. с.г. наук, доцент МДАУ                                        О.А. Коваленко

Наші партнери