ПРЕПАРАТИ, ЩО ЗМІНЮЮТЬ РЕЗУЛЬТАТ

Перед стартом весняної посівної кампанії аграріям варто обрати дієві інокулянти для вирощування бобових культур

На тлі загального тренду останніх років на зменшення рівня прибутковості агропідприємств і посилення ризиків через глобальні кліматичні зміни, головним завданням будь-якого господарства є пошук рішень, ефективних у сучасних умовах. Одним із таких рішень у вирощуванні бобових культур є застосування інокулянтів, адже це дозволяє підвищити врожайність, мінімізувати ризики й оптимізувати витрати. Нині на ринку пропонують чимало інокулянтів із різними характеристиками. Які з них будуть оптимальним варіантом саме для вашого господарства? Відповідь очевидна: довіряйте українському бренду, який визнано провідними країнами світу — компанії БТУ-ЦЕНТР. Понад 20 років компанія розробляє й виробляє сучасні біопрепарати, впроваджуючи передові досягнення мікробіологічної науки. Має, зокрема, ефективні інокулянти з високою концентрацією активних азотфіксувальних бактерій для різних бобових культур. За останні п’ять років інокулянти БТУ-ЦЕНТР застосували 880 господарств. За цей період було оброблено понад пів мільйона гектарів тільки сої, а середня прибавка врожайності культури в підприємствах становила 3,5 ц/га.

Наукова складова

Створення будь-­якого біологічного препарату, що ефективно працював би у різних умовах, неможливе без наукового підґрунтя. Науковці БТУ­-ЦЕНТР, маючи на меті створити інокулянти для різних бобових культур із певними властивостями, почали з пошуку потрібних штамів мікроорганізмів і їх тестування на базові якості. Серед них: вірулентність або здатність проникати в коріння рослин й утворювати з ними продуктивні бульбочки; конкурентність — активність в утворенні симбіозу, порівнюючи з місцевими штамами мікроорганізмів; і азотфіксувальна активність. У результаті тестування виділили найефективніші штами для всіх бобових — їх зберігають у власному музеї штамів мікроорганізмів.

Утім, селекція мікроорганізмів, вивчення їх взаємодії між собою й іншими організмами, із широким спектром сортів бобових культур, вплив на них різних чинників і відбір активніших штамів ніколи не припиняється. Тож наукові лабораторії є одними з основних підрозділів БТУ­-ЦЕНТР.

121212  

Важливі нюанси

Усі бобові рослини здатні формувати симбіотичні відносини з бульбочковими бактеріями, з тим кожен вид культур має спорідненість до певних видів бактерій. Наприклад, для гороху — це бульбочкові бактерії Rhizobium leguminosarum, сої — Bradyrhizobium japonicum, нуту — Mesorhizobium cicerі. Також бульбочкові бактерії можуть бути комплементарно перехресними — наприклад, Rhizobium leguminosarum теж спрацюють на сочевиці, виці тощо. Отже, науковці можуть варіювати, шукаючи ідеальну формулу для нового препарату.

Другий важливий момент, що потрібно врахувати у виготовленні біоінокулянтів, — це швидкість росту різних бульбочкових бактерій. До швидкорослих належать бульбочкові бактерії гороху, конюшини, люцерни, кормових бобів, вики, сочевиці, чини, буркуну, квасолі, нуту; до повільнорослих — бульбочкові бактерії люпину, сої, арахісу. Сформовані колонії перших культур можна отримати на 3–4­ту добу інкубації, колонії других — на 7–8­му. Селекціонери мають чітко знати, скільки часу потрібно для отримання найбільшої кількості бактерій. Концентрація бактерій в одному мілілітрі препараті (титр) впливає на утворення симбіозу. Дослідженнями встановлено, що для успішного симбіозу вистачає 0,5–1 млрд бактерій. Але високий титр потрібен за тривалого транспортування та зберігання препаратів. Власне, БТУ­-ЦЕНТР подбало про створення оптимальних умов для зберігання препаратів: температура в складських приміщеннях тримається на позначці +4 °С, перевозять препарати спецтранспортом із холодильниками.

Третій момент — забезпечення збереження автентичності мікроорганізмів упродовж усього процесу виготовлення. Адже тільки так можна гарантувати отримання препарату саме з тим мікроорганізмом, що взяли на початку робіт. Тому всі виробничі лінії містять багатоступеневу систему очищення води й повітря, чіткий контроль температур в підготовці поживного середовища, посуд і тара стерилізується, а приміщення обробляють антисептиками.


Інокулянти для сої

Особливістю БТУ-­ЦЕНТР, яка вирізняє його з ­поміж інших виробників біопрепаратів, є створення власного науково­дослідного центру — Інституту прикладної біотехнології. Науковці інституту проводять численні дослідження та розробляють нові формуляції препаратів з урахуванням потреб ринку і побажань споживачів щодо завчасної обробки насіння, пролонгації їх дії, покращення живлення рослин тощо.


Препарат Різолайн є першим і наразі єдиним український інокулянтом, який отримав реєстрацію у ЄС та визнаний головними органічними сертифікаційними органами — FiBL, Demeter International, Bioland, Naturland й ін. До його складу входять чотири штами Bradyrhizobium japonicum. Інокулянт рекомендують вносити разом із біопротектором Різосейв, застосовуючи безпосередньо за 1–7 діб до сівби чи в рядок під час сівби.


Одночасно з обробкою насіння цими інокулянтами можна використовувати малотоксичні протруйники, інші біопрепарати, біоприлипачі. А от сильнодійними протруйниками насіння дозволяється обробляти за 5–7 днів до інокуляції — у такому разі норму біоінокулянту збільшують на 30–50%.

Головна особливість комплексного препарату Андеріз — наявність фосформобілізаційного гриба Penicillium bilaі, що покращує процес азотфіксації, сприяє інтенсивності фотосинтезу, засвоєнню фосфору з ґрунту, запобігає розвитку фітопатогенної мікрофлори.Ольга Нагорна, головний мікробіолог, заступник директора з наукових питань компанії БТУ-ЦЕНТР:

— Наша команда науковців і агрономів постійно працює над удосконаленням інокулянтів для бобових культур.

Так, прагнучи створити високотехнологічний інокулянт, який можна було б застосовувати з будь-якою технікою та набором обладнання, наявними в господарстві, за різних способів обробітку ґрунту, ми дослідили різні препаративні форми та зупинились на торф’яній і рідкій (гелевій).

Торік запустили нове пакування для торф’яних інокулянтів — екопакети, що дозволить зменшити використання поліетилену. Частина коштів із продажу таких інокулянтів буде перерахована на відновлення лісів в Україні.

Використання підтверджених наукою і практикою рішень дозволяє компанії БТУ-ЦЕНТР створювати інновації для задоволення потреб наших клієнтів.

Наші партнери