МЕДЯНИЦЯ НА ГРУШІ. ПОПЕРЕДИТИ І ЗАПОБІГТИ!


   Асортимент вітчизняних фруктів в останні роки досить непропорційно розподіляється по відношенню до такого чудового плоду як груша.

Груша багата на цукри та вітаміни, не вибаглива до умов вирощування, може зростати на різних ґрунтах і давати добрі врожаї. Втім при її вирощуванні необхідно враховувати біологічні властивості культури та особливості догляду упродовж вегетації.


ТРАДИЦІЙНІ СПОСОБИ ЗАХИСТУ

Тенденції останніх років як в Україні, так і в світовому масштабі спрямовані на зменшення використання хімічних ЗЗР у садівництві і орієнтуються на подолання проблем шляхом застосування біологічних агентів контролю чисельності шкідників і патогенів. Найбільше шкоди та втрат насадженням груші завдає грушева медяниця. Боротьба з нею синтетичними препаратами ускладнюється тим, що в період обробітків грушева медяниця перебуває у декількох стадіях свого розвитку, і препарат не завжди діє на всі стадії шкідника. Таким чином, він не в змозі повністю знешкодити медяницю та лише пригнічує її. Крім того, є періоди, коли використання хімічних інсектицидів заборонене.

ЩО ПРЕДСТАВЛЯЄ СОБОЮ МЕДЯНИЦЯ?

Медяницю (Psylla pyri L.) також називають листоблішкою. Назва «медяниця» з’явилася в результаті продукування шкідником липких виділень, а «листоблішка» - тому, що дорослі комахи мають здатність стрибати.

Дорослі комахи мають по дві пари прозорих крил, складених над спинкою у вигляді даху, та які виступають за кінець черевця. Комахи жовто-бурого кольору, довжиною 2,5-3 мм. Яйця видовжено овальної форми зі стебельцем розміром 0,3 мм. Відразу після відкладання молочно-білого кольору вони в подальшому набувають жовтуватого забарвлення. Личинки округлої форми, темно-бурі із зачатками крил.

Зимують дорослі особини (комахи) під опалим листям та у щілинах кори. З початком весни комахи розпочинають заселяти грушеві насадження. Самки відкладають яйця ще до появи листочків на плодушки, біля бруньок та у щілини кори, а при появі листочків відкладають на них. За вегетаційний період розвивається 4-5 генерацій шкідника.

У період розпускання бруньок починають відроджуватись личинки. Спочатку вони проникають в середину бруньок, де і живляться. Потім шкідники переходять на молоді листки, черешки, пагони, квітконіжки і зав’язь. В результаті своєї життєдіяльності личинки виділяють значну кількість липкої, прозорої речовини (так званої медяної роси). Ця речовина покриває личинки і захищає їх від несприятливих факторів та хижаків.

Живуть личинки переважно колоніями і за великого скупчення виділена ними рідина може навіть стікати на землю. На виділеннях поселяються сажкові гриби, що вкривають листя, пагони, плоди, а іноді і штамби чорним нальотом. Пошкоджене листя опадає, врожай дерев зменшується, а той, який лишається, погіршується в якості; молодий приріст пригнічується у рості і може засихати. Інколи трапляється і так, що засихають навіть цілі дерева, або від надмірного пошкодження погано переносять зиму і вимерзають.

   

САДІВНИКИ, ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

Серед агрономічних дискусій часто згадується про низьку ефективність деяких хімічних інсектицидів, а інколи і відсутність їх дії у боротьбі з медяницею. Річ у тім, що до діючих речовин хімічних препаратів у шкідника з часом формується резистентність (стійкість) і досить багато засобів захисту рослин стають неефективними проти певної групи хвороб чи шкідників. Проте, боротися з даним шкідником не так вже й складно. Головне – звернути увагу на систему захисту насаджень та наявність в саду ентомофагів.

ВАЖЛИВІСТЬ ЕНТОМОФАГІВ

За рахунок інтенсивного внесення синтетичних засобів захисту від шкідників в більшості садів порушився баланс між шкідниками і корисними комахами, в рази зменшилася кількість природних ворогів медяниці. Взяти, наприклад, різні види сонечка - це найбільш відомі загалу ентомофаги, які в процесі своєї життєдіяльності поїдають попелиць і медяниць. Не менш ефективним біоагентом при знищенні листоблішок, несправжніх щитівок, кліщів та інших шкідливих комах є золотоочка звичайна, яка повсюдно зустрічається в садових агроценозах. Грушевою медяницею полюбляють ласувати такі ентомофаги, як хижий клоп Anthocoris nemoralis, мухи-дзюрчалки та щипавки.

БІОЛОГІЧНИЙ ЗАХИСТ – ЦЕ СИСТЕМА!

Є перевірений досвід вирощування груші за допомогою біологічних препаратів захисту рослин від шкідників і хвороб. Як зауважує власник грушевого саду ФГ «Інтерфлора» Ігор Бабій:

«За застосування біопрепаратів при постійних фітосанітарних обстеженнях грушевого саду спостерігається зростання розмаїття комах, які помітні неозброєним оком, чого нема у саду за інтенсивної технології вирощування груші. Особливо велика кількість сонечка та золотоочки помітна наприкінці весни на початку літа».

Застосування біологічної системи захисту не обмежується контролем певного шкідника чи то хвороби. Це розроблена стратегія, яка вирішує комплексний підхід не тільки в захисті від медяниці, але і інших шкідників та хвороб. Беззаперечним аргументом застосування біопрепаратів є те, що вони не діють на корисних видів комах, і при їх застосуванні у шкідників не проявляється резистентність.

ЗАХИСТ ВІД ШКІДНИКІВ

•  За перших обприскувань у боротьбі з медяницею ефективним буде застосування рано навесні препаратів Актоверм формула® 7 л/га та Біофренд® 1 л/га. Щоб препарати крім листоблішки ефективно спрацювали і проти сірого брунькового довгоносика та квіткоїда, вносити їх краще вранці, коли температура буде підвищуватися і шкідники розпочинатимуть живлення.

• У період відокремлення бутонів та цвітіння личинки медяниці переходять живитися на квітконіжки та молоді листочки пошкоджуючи їх, тому на даному етапі краще застосувати біоінсектицид Бітоксибацилін-БТУ® у нормі 10 л/га.

• Після цвітіння груші препарати застосовуються залежно від моніторингу шкідників та їх поширення. Проте, щоб зайвий раз не використовувати обприскувач, інсектицидний захист проводиться у баковій суміші із удобренням та внесенням біофунгіцидів через 7-10, а подекуди і 14 днів. Для цього використовують Бітоксибацилін-БТУ® 7-10 л/га або Лепідоцид-БТУ® 5-7 л/га.

• За небезпеки стрімкого розвитку та заселення шкідниками насаджень груші використовується суміш препаратів Бітоксибацидін-БТУ® 5 л/га та Лепідоцид-БТУ® 5 л/га. Також за наявності такої небезпеки для захисту насаджень можна використати суміш препаратів Актоверм формула® 5 л/га та Біофренд® 1 л/га.

ЗАХИСТ ВІД ХВОРОБ

Впродовж вегетації для профілактики грибних та бактеріальних хвороб до бакових сумішей додаються біофунгіциди Фітоцид® 2-4 л/га, Фітохелп® 2 л/га та Мікохелп® 2 л/га. У період цвітіння, а також під час дозрівання плодів дієвою є комбінаця препаратів Мікохелп® 1-2 л/га та Фітохелп® 1-2 л/га. При застосуванні препаратів з фунгіцидною властивістю ми заповнюємо екологічну нішу корисними мікроорганізмами, не даючи змоги потрапляти до неї патогенам. За рахунок роботи корисних мікроорганізмів утворюються антибіотики природного походження, які також згубно діють на патогенів.

ЖИВЛЕННЯ

• Сумісно із баковою сумішшю від хвороб та шкідників застосовуються біологічні препарати Азотофіт® 1 л/га, що містить велику кількість біологічно активних речовин, гормони росту, вітаміни та амінокислоти, які ефективно спрацьовують навесні, стимулюють ріст та підвищують стійкість дерев до стресів.

• Рекомендуємо додавати до суміші Органік-баланс® 2 л/га ─ препарат для забезпечення збалансованого живлення дерев, покращення якості продукції та підвищення стійкості до хвороб.

• Залежно від потреб елементів живлення використовуються органо-мінеральні добрива Хелпрост® Бор та Хелпрост® для плодово-ягідних культур.

ВАЖЛИВІСТЬ ПРИЛИПАЧА

До бакової суміші для кращої роботи та закріплення біопрепаратів обов’язково необхідно додавати біоприлипачі Липосам® або Енпосам® 1,5-2 л/га. Крім прилиплюючих властивостей, їх використання забезпечує захист від сонячних опіків, зменшує випаровування вологи та пролонгує дію біопрепаратів. Варто пам’ятати, що внесення біопрепаратів варто проводити у суху безвітряну погоду, уникаючи дії прямих сонячних променів. 

ДОГЛЯД ВОСЕНИ

Заключним етапом обробітків в саду (листопад) для кращого перепрівання листя восени є обробка плодових насаджень біопрепаратом Екостерн® 1-2 л/га або Органік-баланс® деструктор 2 л/га у поєднанні з карбамідом 5%. За рахунок внесення біопрепаратів ми заселимо в садовий агроценоз гриби та бактерії, які прискорять мінералізацію листя, знищимо місця перезимівлі патогенів та зменшимо інфекційне навантаження на садовий агроценоз наступного року. Також значна частина медяниці зимує під опалим листям і його швидка деструкція негативно вплине на популяцію шкідника.

ЗАМІСТЬ ВИСНОВКУ

Як побажання до садівників, які вирощують грушу, - якомога частіше інтегруйте у загальноприйняті системи захисту біологічні агенти контролю поширення та розвитку шкідників і хвороб для забезпечення садового різноманіття корисних ентомофагів. Успіхів!

Володимир Сіленко,
канд. с.-г. наук,
Керівник напрямку садівництва БТУ-ЦЕНТР

 Іван Маковкін,
агроном з захисту БТУ-ЦЕНТР

Наші партнери