Липосам® — більше ніж прилипач

Журнал «Агробізнес Сьогодні»                                                                           

Завантажити статтю
В останні роки спостерігаються істотні зміни клімату, що вимагає розробки і удосконалення наявних систем ведення землеробства, адже зберегти урожай стає усе важче. Ринок пропонує такий вибір продуктів і послуг, що важко зрозуміти, які технології вирощування спрацюють краще, та як знизити собівартість продукції без втрати її якості та обсягів.

Велике значення для зменшення собівартості та підвищення ефективності засобів захисту рослин мають прилипачі, які допомагають закріпити робочий розчин препаратів для захисту рослин на листовій поверхні та насінні, а також запобігти їх стіканню і подовжити їхню дію.

Одним із найкращих прилипачів, що представлені сьогодні на ринку, є Липосам®. Завдяки своїй унікальній формулі, до складу якої входить екзополісахарид, Липосам® може виконувати функції як носія-прилипача для засобів захисту та живлення рослин, так і біоклею для стручків ріпаку та інших хрестоцвітих, зокрема гірчиці, бобових культур, льону тощо. У цій статті ми розповімо про властивості прилипача Липосам®.

Синтетичні прилипачі, як правило, містять у собі полівініловий спирт та натрієву сіль карбоксилметилцелюлози. Через це на поверхні листя утворюється суцільна плівка, яка частково ізолює оброблену поверхню листка та насіння від навколишнього середовища. Це обмежує процеси фотосинтезу, дихання й волого­обміну.

Липосам®, навпаки, утворює на поверхні листа не суцільну плівку, а сітку на зразок еластичного бинта, яка зберігає вологу, не порушує фотосинтез і дихання рослини. Це можливо завдяки його високомолекулярній структурі полімерних волокон, які до того ж дуже еластичні та пружні. Вони м’яко обгортають рослину і тим самим не заважають її росту, диханню та фотосинтезу. Для утворення еластичної сіточки і фіксації на рослині Липосаму®достатньо 15-30 хв.

Вінницька обл., м.Жмеринка. Грунтовий гербіцид + Липосам® 0,8 л/гЛипосам® виконує також функцію ад’юванта. Він знижує поверхневий натяг і сприяє максимальному поширенню водних розчинів препаратів на поверхні рослин, утриманню й пролонгації дії препаратів до 30 діб, що дозволяє підвищити ефективність засобів захисту рослин.

Високу ефективність має застосування Липосаму з ґрунтовим гербіцидом. Таке комбіноване поєднання має ряд переваг, а саме: покращує вбирання гербіцидів у верхніх шарах ґрунту, підвищує ефективність та подовжує період захисної дії.

За рахунок затримання робочого розчину у верхніх шарах ґрунту посилюється дія гербіцидів на бур’яни та зменшується їх фітотоксичність на культурні рослини, оскільки більшість з них проростає із шару ґрунту 5-10 см, де і зустрічається із підвищеною концентрацією гербіциду, а коренева система сільськогосподарських рослин (яка розміщується нижче) не зазнає їх негативної дії.

Важливо використовувати Липосам® і зі страховими гербіцидами, адже він закріплює гербіциди на бур’янах.

До того ж діє як антидот-антидепресант — за рахунок абсорбуючої здатності полімерів допомагає пом’якшити стрес від різкої дії пестицидів та отрутохімікатів. На відміну від синтетичних прилипачів, які порушують воскову поверхню листка, Липосам® діє м’яко, не пошкоджуючи цю природну оболонку, завдяки чому рослини стають менш уразливі до хвороб.

Як структуроутворювач ґрунту Липосам® за потрапляння у засолений ґрунт сорбує надлишок солі, покращує його показники та попереджає ерозію.

Липосам® працює у широкому діапазоні температур (від 5° до 50° С) та сумісний з усіма хімічними й біологічними препаратами (фунгіцидами, інсектицидами, гербіцидами, мікроелементами тощо). Його можна використовувати в баковій суміші, проте слід дотримуватися певних правил розведення та послідовності змішування.

8 399 81 3

Липосам® застосовують у вигляді водного розчину. Розчинення проводять поступово: спочатку необхідну кількість його розмішують у невеликій кількості води (1:1) та перемішують до однорідності. Після цього воду доливають поступово малими дозами, постійно перемішуючи.

Щодо послідовності розведення, то спочатку в ємність для бакової суміші слід внести хімічні препарати, мікро-, макроелементи тощо, потім приготовлений розчин Липосаму®, а після ретельного перемішування — біологічні препарати.

Зберігати Липосам® потрібно у герметичній упаковці за температури від 0° до 20° С. Для обробки посадкового матеріалу та обприскування вегетуючих рослин використовують будь-яке стандартне обладнання.

Практичний ­досвід

Дослідження ефективності біоприлипача Липосам® за сумісного застосування із ґрунтовим гербіцидом Примекстра ТZ Gold (4 л/га) проводили у 2018 р. на соняшнику та кукурудзі у Сквирській дослідній станції органічного виробництва Інституту агроекології і природокористування НААН України. Грунт — чорнозем типовий, середньосуглинковий, рН (сольовий) — 5,85.

Сумісне використання Липосаму® із ґрунтовим гербіцидом за складних посушливих умов весни минулого року знизило забур’яненість посівів. Ґрунтовий гербіцид утримувався біоприлипачем у зоні проростання насіння бур’янів, що не дало останнім зійти. При цьому коренева система культурних рослин не постраждала від дії пестициду. Не маючи конкуренції із боку бур’янів за воду й поживні речовини, рослини мали гарний старт, сформувалася добре розвинена коренева система та фотосинтетичний апарат, що і посприяло підвищенню урожайності сільськогосподарських культур.

За спільного використання у посівах соняшнику гербіциду Примекстра ТZ Gold у нормі 4 л/га та Липосам® 0,5 л/га біологічна урожайність його зросла на 0,14 т/га. У разі збільшення її до 0,8 л/га урожай підвищився на 0,18 т/га. Схожі результати одержані і на кукурудзі — надбавка становила 0,31 т/га за застосування Липосам® у дозі 0,5 л/га, а при 0,8 л/га приріст сягав 1,16 т/га, за урожайності контрольного варіанту 11,61 т/га.

8 399 80

Отже, сумісне застосування біоприлипача Липосам® із грунтовим гербіцидом знижує забур’яненість культури на початкових етапах органогенезу та сприяє збільшенню урожайності. Підвищення ефективності гербіциду відбулося завдяки добрій абсорбувальній здатності полімерів прилипача, які утримували гербіцид у зоні проростання насіння бур’янів, знижували його випаровування, збільшували ефективність та пом’якшували стрес рослин від негативного впливу пестициду.

У 2009-2011 рр. проводилось дослідження у ТОВ «Південьнасіньсервіс». Схема випробування включала Липосам® прилипач + зменшена (на 25-30%) кількість пестицидів + мікродобрива Еколист на різних агрокультурах зернових, колосових, соняшнику, кукурудзі та винограді. За результатами дослідження економія на ділянках, де використовувався Липосам®, порівняно з контролем, становила 38-50 дол. США на 1 га.

Таким чином, Липосам® — це багатофункціональний біопрепарат, який, окрім функції прилипача, виконує і ряд інших, що впливають на ефективне використання рослинами мікроелементів та дії ЗЗР, забезпечуючи підвищення урожайності і якості вирощуваної продукції.

Наші партнери