Інокулянти для сої: як не потрапити в халепу

Журнал "Пропозиція", березень 2021р.


Інокулянти для сої: як не потрапити в халепу фото, ілюстрація

Що відбувається на ринку інокулянтів для сої?

Цього сезону в Україні представлено близько 50 інокулянтів для сої. З незначною перевагою більше українських препаратів, решта — імпортні. Чи всі вони однакові? Звісно, ні!

Зазвичай, інокулянти відрізняються концентрацією мікроорганізмів в 1 мл (титром), ціною і датою виробництва (свіжість продукту). Саме від таких, доволі простих речей, і залежить збільшення врожайності бобових культур.

Як правило, вартість обробки тони насіння імпортним препаратом стартує від 1 500 грн, адже поки український аграрій отримає іноземний препарат, той пройде через не одні руки — експортер, імпортер, український дилер, що, звісно, впливає на фінальну вартість продукту. Ціни на українські препарати —вигідніші завдяки нижчим виробничим витратам, відсутності міжнародної логістики та розмитнення.

Українські інокулянти, які за стабільністю складу та постійністю результатів застосування не поступаються іноземним, можна перерахувати на пальцях однієї руки. Нижче розберемо ефективність інокулянтів виробництва української компанії БТУ-ЦЕНТР, які зарекомендували себе у багатьох господарствах, що вирощують сою.

Що пропонує Україна?

БТУ-ЦЕНТР виробляє п’ять інокулянтів для сої під ТМ «Жива Земля»: Різолайн®Біоінокулянт-БТУ® (рідка та торфова форми), Андеріз® (рідка та торфова форми). За останні п’ять років ними вже скористалося більше 880 господарств для обробки близько 525 тис га сої. Завдяки тому, що препарати виробляються в нашій державі, вони завжди свіжі — їх наробляють під сезон і відповідно заявленим показникам. Ситуація, коли аграрій отримує інокулянт з партії минулого року, неможлива.

Різолайн® – інокулянт із високою кон­цент­рацією чотирьох штамів бактерій Bradyrhizobium japonicum (симбіотичні до сої) та Rhizobium leguminosarum (сим­біотичні до гороху), завдяки чому може бути використаний для обробки й інших бобових. Склад ефективний у різних ґрунтово-кліматичних умовах, забезпечує ефективну азотфіксацію та підвищення врожайності, покращує агрохімічні та фізичні показники ґрунту й забезпечує рослини речовинами, що стимулюють ріст. Ефективність препарату підтверджують 72 польових дослідження в восьми країнах, зокрема в Україні та ЄС. Для забезпечення можливості завчасної обробки можна застосовувати спеціально розроблений для штамів мікроорганізмів Різолайну біопротектор – Різосейв®Застосовуючи інокулянт разом із Різосейвом можна проводити інокуляцію насіння за 7 днів до висіву сої. Штами бактерій відбираються за авторською технологією українських біотехнологів БТУ-ЦЕНТР з 40-річним досвідом роботи. Така ретельність підбору дає змогу зберегти відповідну концентрацію мікроорганізмів не лише у момент виходу препарату з заводу, а й забезпечити високий титр на насінні безпосередньо у полі.

Різолайн® – перший і наразі єдиний український інокулянт, який отримав реє­страцію в ЄС та визнаний головними органічними сертифікаційними органами – FiBL, Demeter International, Bioland, Naturland та ін. У той же час він доступний для українського аграрія. Витрати становлять у середньому 1100 грн/т насіння, або 132 грн/га, хоча вартість звичайно залежить від норми висіву. Норма витрати для обробки насіння — 2–3 л/т інокулянту Різолайн® і 1 л/т протектору Різосейв®. Також надзвичайно швидко набирає популярності технологія внесення інокулянту в рядок під час сівби, в такому разі норма витрати — всього 0,2–0,3 л/га.

Біоінокулянт-БТУ® — концентрат двох штамів симбіотичних до сої бактерій Bradyrhizobium japonicum, макро- та мікро­елементів, біологічно активних продуктів життєдіяльності мікроорганізмів (вітаміни, фітогормони, амінокислоти). Інокулянт забезпечує активну фіксацію атмосферного азоту й перетворення його у форму, що доступна для засвоєння рослинами, збільшує вміст протеїну та вітамінів групи В у продукції. Препарат виробляють у рідкій та торфовій формах. Остання дає змогу ефективно обробляти насіння безпосередньо в сівалці, уникаючи тривалого зберігання обробленого насіння. Обробку насіння проводять у день сівби або за добу до нього з нормою витрати 2–3 л (кг)/т. Звичайно, можливе і внесення в рядок під час сівби — рекомендована норма 0,2–0,3 л/га рідкого Біоінокулянт-БТУ®. Витрати становитимуть у середньому 800 грн/т насіння, або 96 грн/га, що продемонструє чудовий економічний ефект.

Також БТУ-ЦЕНТР має власну колекцію штамів симбіотичних бактерій для різних бобових — гороху, квасолі, нуту, сочевиці та інших і виробляє спеціальні форми інокулянтів для будь-яких нішевих культур.

А що на практиці?

За 10 років використання інокулянтів ТМ «Жива Земля» було проведено десятки лабораторних, дрібноділянкових і виробничих досліджень, підтверджених відповідними актами ефективності.

На ділянці, де використано Біоінокулянт-БТУ®-т, — інтенсивне бульбочкоутворення, потужніша коренева система та кращий розвиток рослин, ТОВ «Поділля Агропродукт» На ділянці, де використано Біоінокулянт-БТУ®-т, — інтенсивне бульбочкоутворення, потужніша коренева система та кращий розвиток рослин, ТОВ «Поділля Агропродукт» Наприклад у господарстві ТОВ «АК Прикарпаття», що входить до складу агрохолдингу «Укрлендфармінг», у Хмельницькій області в 2018 році проводили виробниче дослідження інокулянтів різних виробників на сої сорту Муравія. До власної технології вирощування в одному варіанті додали інокулянт Різолайн® з протектором Різосейв®, а в другому  — інокулянт-аналог від іншого виробника. Насіння обробляли 7 травня, а сівба відбувався 13 травня, врожай збирали 16 вересня. В період вегетації на полі з Різолайном соя формувала більше бульбочок, та й самі вони були більших розмірів, тож було помітно краще забезпечення рослин азотом. Урожайність на контрольному полі, де використовували інший інокулянт, була 3,15 т/га, а на полі, де було внесено Різолайн — 3,38 т/га. Отже, прибавка врожаю становила 0,23 т/га порівняно з аналогічним препаратом.

У цьому ж холдингу в цей самий час провели й інше дослідження, але вже на Полтавщині. На сої сорту Коффу застосували однакові протруйники та систему живлення, але на одній ділянці насіння було інокульоване Різолайн® з протектором Різосейв®, а на другій — аналогічним інокулянтом іноземного виробництва. Результат знов був на користь Різолайн®. Урожайність контрольної ділянки з аналогічним інокулянтом була 2,93 т/га, а з Різолайн® — 3,5 т/га. Отже, різниця становила 0,57 т/га!

ТОВ "Поділля Агропродукт": рослини зліва - дослід, справа - контрольУ ТОВ «Поділля Агропродукт», що у Він­ницькій області, у 2018 р. також випробовували ефективність інокулянтів на сої сорту Коффу. В агропідприємстві на двох ділянках з однаковим фоном порівнювали торфові Біоінокулянт-БТУ®-т та імпортний інокулянт. На ділянці з інокулянтом виробництва БТУ-ЦЕНТР у рослин спостерігалося інтенсивне бульбочкоутворення, потужніша коренева система та ліпше забезпечення елементами живлення — відмічено кращий розвиток рослин. Різниця у врожайності становила 0,17 т/га на користь українського інокулянта (3,28 т/га і 3,11 т/га, відповідно).

В агропідприємстві рахували й економічну ефективність. Станом на 29 вересня 2018  р. вартість 1 т сої становила 10 400 грн. Витрати на технологію у варіанті з Біоінокулянтом-БТУ®-т становили 299 грн/га, а прибавка в 1,7 ц/га забезпечила 1 768 грн додаткового прибутку з гектара. Якщо підрахувати економічну ефективність дослідження, тобто від прибавки відняти витрати на препарат (насіння обробляли в сівалці, без додаткових витрат на паливо чи роботу машини для протруєння), то додатковий прибуток від застосування Біоінокулянту-БТУ®-т, порівняно з імпортним аналогом, становив 1 469 грн/га.

Що у підсумку?

Отож, як не потрапити в халепу, обираючи інокулянт для сої? Відповідь проста — звертати увагу на перевірені факти, а не гучні обіцянки! Дивіться на склад, наявність виробничих досліджень, підкріплених відповідними актами, досвід роботи інших господарств, стабільність інокулянта на ринку, економічну доцільність і сертифікацію. Отже, гарної погоди вам, шановні аграрії, правильних економічних рішень та багатих і здорових урожаїв!

Анастасія Яковенко,
БТУ-ЦЕНТР

Наші партнери