Ефективна інокуляція за складних погодних умов

Біологізація та екологізація процесів вирощування зернобобових культур потребує пошуку засобів для підвищення ефективності біологічної азотфіксації. Для цього потрібно забезпечити оптимальні умови для бобоворизобіального симбіозу.

За взаємодії з бульбочковими бактеріями рослини постачають їх продуктами фотосинтезу, а самі за цих умов отримують азот. Крім того, бульбочкові бактерії належать до біологічних стимуляторів, бо крім здатності фіксувати молекулярний азот і синтезувати амінокислоти вони синтезують вітаміни групи В й інші біологічно активні речовини.

Реалізувати генетичний потенціал сучасних сортів бобових культур повною мірою можна тільки за використання для обробки насіння якісних інокулянтів із високим умістом азотфіксувальних бактерій, що дає змогу одержати найвищі врожаї за найкращої окупності інвестицій. Дехто з аграріїв уважає, що ґрунт містить достатньо природних азотфіксувальних бактерій, але на практиці визначити їхню кількість й ефективність майже неможливо. Ми не можемо бути впевненими, що після перезимівлі, впливу посухи, високих і низьких температур бактерії, що вижили в ґрунті після попередньої інокуляції, не втратили своїх корисних властивостей. Унесення бактерій безпосередньо в зону формування кореня є аргументом на користь інокуляції насіння, адже аборигенні штами зазвичай розосереджено у всьому ґрунту, що знижує їх кількість біля насінини. Застосування якісних інокулянтів з високим умістом ризобіальних бактерій гарантує, що кожна насінина від її проростання отримає достатню кількість активних високоефективних ризобій.

Інокулянти компанії БТУ-ЦЕНТР створено на основі передових досягнень мікробіологічної науки й представлено у двох зручних і легких у застосуванні формуляціях: рідкій (Біоінокулянт-БТУ-р, Різолайн-р + Різосейв-р) і твердій (Біоінокулянт-БТУ®-т).

2018-04-03_11-15-30.png

Біоінокулянт-БТУ-р — рідка форма інокулянту з титром (2–6) × 109 КУО/ см³. Використовується для обробки насіння бобових культур: соя, горох, боби, нут, люцерна, вика. Обробку насіння біопрепаратом проводять у день сівби з нормою витрати 2–3 л/т. Оброблене насіння висівають одразу або просушують у затіненому місці до сипучого стану. Препарат сприяє активній фіксації атмосферного азоту й перетворення його на форму, що доступна для засвоєння рослинами, підвищує врожайність на 17–21%, забезпечує рослини стимуляторами росту (вітамінами, фітогормонами), збільшує вміст протеїну та вітамінів групи В у продукції.

Біоінокулянт-БТУ-т — тверда форма інокулянту з титром 2,5 × 109  КУО/см³. Застосовується для інокуляції насіння бобових культур: соя, горох боби, нут, люцерна, вика. Обробку насіння біопрепаратом проводять у день сівби або за добу до нього з нормою витрати 2–3 кг/т.

Для кращого закріплення Біоінокулянту БТУ-т на насінні рекомендується використовувати біоприлипач Липосам. Він подовжує період зберігання обробленого насіння. Завдяки захисній дії торфу інокулянт довше зберігає життєздатність, забезпечує ефективну фіксацію азоту в ґрунті й перетворення його на форму, що доступна для засвоєння рослинами, підвищує врожайність рослин на 18–35%, збільшує вміст протеїну та вітамінів групи В у продукції.

Біоінокулянт Різолайн-р у поєднанні з протектором Різосейв-р — рідка форма препарату. Особливістю інокулянту є наявність у ньому чотирьох штамів Bradyrhizobium japoniсum, які пристосовані до різних ґрунтовокліматичних умов, що забезпечує ефективнішу азотфіксацію та підвищення врожайності бобових культур, покращує агрохімічні та фізичні показники ґрунту й забезпечує рослини речовинами, що стимулюють ріст. Застосовується для інокуляції насіння бобових культур: соя, горох.

Інноваційним рішенням для вітчизняного виробництва інокулянту є поєднання в обробці насіння інокулянту Різолайн-р і протектору Різосейв-р у співвідношенні 1:1 з нормою витрати 2–3 л/т. Застосування протектору Різосейв-р дає змогу захистити бактерії від несприятливих зовнішніх умов, сприяє збереженню життєдіяльності штамів у період від інокуляції до проростання та кращому закріпленню інокулянту на насінині. Використання інокулянту Різолайнтм-р сумісно з протектором Різосейв®-р дає можливість проводити обробку насіння за 5–7 діб до сівби.

Ці інокулянти дозволяється застосовувати з малотоксичними хімічними протруйниками, дозволеними для застосування на бобових культурах, сильнодійними — обробляти насіння за 5–7 днів до інокуляції — норму інокулянту збільшують на 30–50%. Мінімальна температура для застосування інокулянтів — 10 °С, максимальна — не вища за 30 °С. Висів інокульованого насіння проводять у вологий ґрунт. Оптимальна кислотність ґрунту (рН) за вирощування зернобобових культур має бути 6,5–7,5, але не нижча за 6,0.

ПРАКТИЧНИЙ ДОСВІД

Компанія БТУ-ЦЕНТР постійно проводить випробування своїх інокулянтів у різних областях країни. З отриманими результатами й враженнями від застосування інноваційної розробки діляться спеціалісти Компанії БТУ-ЦЕНТР і сільськогосподарські виробники.

2018-04-03_11-15-08.png

ТОВ «Агробогуславщина-Еко», Київська область. Застосування Біоінокулянт-БТУ-р® із хімічним протруйником Максим XL на горосі проводилося у 2017 році на площі 300 га на виробничих посівах. Сформовано велику кількість бульбочок (фото 1), середня врожайність становила 30,5 ц/га, що є непоганим результатом, хоча інокульоване препаратом насіння було 7 днів під снігом, проте інокулянт не втратив своїх властивостей.

СТОВ «Мрія», Харківська область. Обробку насіння гороху проводили Біоінокулянт-БТУ®-т (2 кг/га) із хімічним протруйником Максим Стару 2017 році на площі 4000 га на виробничих посівах. В умовах 2017 року посіви гороху були 10 днів під снігом, але, незважаючи на це, утворилося багато бульбочок й одержано середню врожайність 26 ц/га, що підтверджує ефективність інокулянту за складних погодних умов.

2018-04-03_11-15-56.png


ДПДГ «Степне», Полтавська обл., 2017 р. Обробку насіння сої проводили в день висіву із застосуванням хімічного протруйника Максим XL і Біоінокулянт-БТУ®-т. Інокульовано сорти Хорол, Адамос, Хардін на площі 600 га на виробничих посівах. Інокулянт спрацював добре, утворилася велика кількість бульбочок (фото 2) й одержано середню врожайність сої 22,4 ц/га в складний і посушливий для Полтавської області 2017 рік.2018-04-03_11-16-16.png

ПП НСНФ «Соєвий вік», м. Кропивницький, 2017 р. Обробляли насіння сої Біоінокулянтом-БТУ-р® сортів Мавка, Білявка й ін. на виробничих посівах.

На фото 3 видно, що утворилася велика кількість бульбочок від застосуван-
ня інокулянту. Середня врожайність в органічному виробництві на площі 400 га становила 24–26 ц/га.

У 2017 році на Одеській сільськогосподарській дослідній станції вивчали інокулянти нуту (Біоінокулянт-БТУ-р® та двох препаратів аналогів) за різних фонів живлення. В середньому за варіантами азотфіксувальних препаратів максимальний приріст продуктивності (1,9 ц/га, або 14,8%) отримали за застосування Біоінокулянт-БТУ-р® — спостерігався найвищий уміст «сирого» білка 25,99% проти 24,25 на контролі та найвища маса 1000 насінин відповідно 256,3 г — 240,2 г. Це однорічні дослідження, що також триватимуть в наступні роки.

2018-04-03_11-16-31.png

СФГ «Світанок», Полтавська обл., Оржицький р-н. Обробляли насіння інокулянтом безпосередньо перед висівом у 2016 році. Бакова суміш складалася з Різолайн®-р (3 л/т) + Різосейв-р® (3 л/т) та фунгіцидного протруйника Вінцит (2 л/т). Сівбу проведено 02.05.2016. Перші бульбочки з’явились у фазу першого трійчастого листа, а вже за наявності трьох трійчастих листків рослини мали активні бульбочки розміром понад 3 мм від 7 до 12 шт. на рослині. На початку фази цвітіння симбіотичний апарат розвинений добре (фото 4), бульбочки мали рожевий колір, а їх кількість і розмір достатні для забезпечення високих потреб культури в азоті. Як результат, на полях із використанням Різолайнтм-р + Різосейв-р® урожайність становила 32,0–32,4 ц/га, а на контролі — 28,7–29,0 ц/га.

ТОВ «Агрокрай» Хмельницька обл., 2017 рік. Проводилося внесення біоінокулянтів Різолайн® -р (2 л/т) + Різосейв-р® (2 л/т) та іноземного інокулянта (2,8 л/т) в посівне ложе на виробничих посівах сої (площа 20 га). За використання даних препаратів різниці в утворенні бульбочок не спостерігається, урожайність також однакова — 31 ц/га. Ціна препарату Різолайн-р® + Різосейв-р® для обробки 1 т насіння набагато нижча від іноземного інокулянту, що є економічно вигіднішим.

Отже, застосування інокулянтів БТУ-ЦЕНТР для інокуляції бобових культур є економічно вигідним, бо врожайність культур від застосування цих інокулянтів на рівні імпортних аналогів, а вартість значно нижча, до того ж вони працюють за складних погодних умов.

Наші партнери