Дослідження дії біопрепаратів Азотофіт та Фітоцид на овочевих культурах
Покращення живлення овочевих культур з використанням біопрепаратів Азотофіт та Фітоцид
Інтенсивне овочівництво потребує внесення значної кількості добрив, зокрема, азоту.
Органічне ж овочівництво вимагає мінімізувати, або взагалі не допускає використання мінеральних добрив. Тому питання достатньої для органічних овочів кількості азоту стоїть особливо гостро. Азот потрібний рослинам для формування зеленої маси, яка, до того ж, в багатьох випадках є «товарною» частиною овоча, і для формування смачних соковитих плодів.
Азотофіт – додаткове джерело азоту
Протягом кількох років компанія БТУ-ЦЕНТР у співробітництві із науковцями проводила польові досліди для того, щоб надати виробникам овочів безпечні і комплексні рішення подібних проблем. Зокрема, ми вивчили вплив препарату Азотофіт (в країнах Європи зареєстрований як Азотохепл) на розвиток і врожайність кількох овочевих культур. Азотофіт відноситься до групи біостимуляторів – завдяки бактеріям Azotobacter chroococcum рослини отримують додаткове безпечне і дешеве джерело азоту – атмосферне повітря, з якого бактерії здатні фіксувати азот. До того ж, в процесі життєдіяльності бактерії виробляють амінокислоти, вітаміни та інші біологічно активні речовини, які стимулють ріст і розвиток рослини, підвищують її імунітет до хвороб і стресових чинників.
Методологія дослідження
Методологія дослідження також включала в себе наявність груп контроля і препарата-аналога для порівняння. В якості контроля в усіх дослідах використовувалася вода, в якості препарата-аналога інший біопрепарат виробництва БТУ-ЦЕНТР - біофунгіцид Фітоцид. Він має імуностимулюючу дію, в основі якої лежать особливі властивості бактеріі Bacillus subtilis. Продукти її життєдіяльності здатні захистити овочі від специфичних хвороб: борошнистої роси, септоріозу, парші, фітофторозу, чорної ніжки, кореневих гнилей, гнилей сходів, сажкових хвороб, іржі, фузаріозу тощо. Так само, як і продукти життєдіяльності Azotobacter chroococcum, вони мають додаткову стимулюючу дію і прискорюють ріст і розвиток рослини на всіх етапах її розвитку.
Результати на томатах
Рослини томатів обробляли біопрепаратами 2 рази в розсадний період і 3 рази під час вегетації у відкритому ґрунті в рекомендованих нормах застосування – 0,3-0,5 л/га. З проведених дослідів видно, що підвищення здатності рослини засвоювати азот з ґрунту і атмосфери позитивно відображається на її розвитку: прискорюється розвиток вегетативної системи, скорочується час до початку плодоношення. Рістостимулююча дія обох препаратів спостерігається на 3-8 тиждень, в період між появою першого справжнього листка і до початку цвітіння. Залежно від сорту томатів, Азотофіт прискорив початок плодоношення на 6-8 діб, Фітоцид – на 2-5 діб.
На рослинах сорту «Ляна» також вивчили вплив препаратів на висоту рослини: томати, що оброблялися Азотофітом, були дещо вищі за контрольну групу і за групу, оброблену аналогом, зокрема, на етапі плодоношення.
Врожайність томатів, оброблених препаратами Азотофіт і Фітоцид, вимірювали протягом 3 років, щоб нівелювати вплив погодних умов конкретного року. Всі досліди проводилися у відкритому ґрунті. Обидва препарати в цілому позитивно вплинули на врожайність. Азотофіт має стійкий ефект підвищення врожайності на всіх сортах протягом всіх 3 років досліджень.
Як видно з наступних графіків, збільшення загальної врожайності відбувається за рахунок збільшення ваги плодів на всіх сортах. Зокрема, на рослинах сорту Ляна, де плоди були найбільшими з досліджуваних, Азотофіт збільшив середню вагу плоду на 20 грамів.
З проведених дослідів видно, що присутність бактерій Azotobacter chroococcum – необхідна і важлива умова для отримання високого врожаю томатів. Підвищена кількість азоту, який рослина завдяки препарату Азотофіт отримує не тільки з ґрунту, а й з повітря, позитивно впливає на якість зеленої маси, кількість і якість плодів, а також прискорює розвиток рослин.
Вплив препарату Фітоцид, який досліджувався як аналог, виглядяє не настільки значним: хоча загалом можна відмітити його позитивну дію в переважній кількості дослідів. Стимулюючі властивості препарату виявилися залежними від умов конкретного року і сорту томатів.
Дослідження на брюсельській капусті
Подібні результати також отримано і на досліді із брюсельської капусти. Обробку рослин проводили у фазі 4-6 листків, після приживання розсади у відкритому ґрунті та в фазу зав’язування головок.
І Азотофіт, і Фітоцид маєть позитивний вплив на ріст рослини: дія Азотофіта була більш вираженою на обох сортах. Фітоцид показав дещо кращий результат на сорті Діабло, ніж на Долорес
Найбільш виражена дія препаратів спостерігалася на стадії формування голівок: так, під впливом Азотофіта гібрид Долорес сформував їх майже вдвічі більше, ніж той самий гібрид на контрольній ділянці.
Ефект препаратів на площу листової поверхні так само залежав від сорту рослини: на Діабло значного ефекту не спостерігалося, а на Долорес і Азотофіт, і Фітоцид, значно збільшили листкову площу в розрахунку на 1га.
Дослідження на ріпі
В досліді з використанням Азотофіта і Фітоцида на ділянках ріпи сорту «Золота Куля» також вивчали кілька параметрів рослини, зокрема, характеристик зеленої маси і коренеплоду. За результатами досліду виявилося, що обидва препарати здійснюють позитивний вплив на всі частини рослини:
Приріст врожайності з гектара склав від 2 до 7% в різні роки.
Що у підсумку?
З наведених даних видно, що використання біопрепаратів позитивно впливає на кількісні і якісні показники врожаю овочів. Найбільш вираженим з досліджуваних виявився ефект препарату Азотофіт (Azotohelp) на основі Azotobacter chroococcum: збільшене поглинання азоту з ґрунту і атмосферного повітря допомагають рослинам формувати більш якісну зелену масу, більші за розмірами плоди, зазвичай у більшій кількості, що дає приріст загальної врожайності по всім досліджуваним культурам.
Наші партнери