Комплексна система вирощування овочів у відкритому ґрунті
В Україні та у світі стрімко розвивається органічне виробництво продукції. Особлива роль у цьому виробництві належить вирощуванню овочевої продукції, оскільки її, переважним чином, найбільше споживають у свіжому вигляді. Головна мета органічного руху — це поліпшення здоров’я населення, збереження природної родючості ґрунтів та екології навколишнього середовища. Це досягається, зокрема, й шляхом вирощування продукції без додавання хімічних пестицидів, які можуть негативно впливати на здоров’я рослин, якість ґрунту і в кінцевому результаті — на організм людей і їхнє самопочуття.
З огляду на важливість розвитку цього напряму в нашій країні, Кабінет Міністрів України 2017 року прийняв галузеву комплексну програму «Овочі України — 2020». Головна ідея цієї програми — забезпечити українців високоякісною овочевою продукцією до 2020 року обсягом 15 млн т. Основними інструментами програми визначено впровадження у відкритий ґрунт енергоефективних, адаптованих до вітчизняних умов господарювання технологій, розбудову інфраструктури та створення механізмів управління завдяки системі стандартизації, інвестування та зменшення завезення в країну імпортної продукції. З-поміж основних елементів таких технологій важливе значення має застосування ефективних біопрепаратів, які не тільки не завдають шкоди навколишньому середовищу, а, навпаки, оздоровлюють екосистему та до того ж виконують ще одну економічно важливу функцію — збільшують урожайність, зменшуючи при цьому собівартість продукції.
Серед великої кількості наявних в Україні компаній, які самостійно виробляють біопрепарати, слід виокремити компанію «БТУ-ЦЕНТР», чия продукція представлена під ТМ «Жива земля». До продукції торгової марки «Жива земля» належить лінійка препаратів для живлення та захисту рослин від шкідників і хвороб, а також для оздоровлення ґрунтів та довкілля. Ці біопрепарати можна використовувати як в інтегрованому овочівництві, поєднуючи їх із хімічними засобами захисту рослин, так і в органічному, що підтверджується відповідними міжнародними сертифікатами Organic Standard.
Агрономи «БТУ-ЦЕНТР» надають безкоштовні консультації та за потреби розробляють технології вирощування, враховуючи особливості кожного господарства. Послугами спеціалістів компанії скористалися, зокрема, і в господарстві Требукіна, що розташоване у Вінницькому районі на Вінниччині, яке займається вирощуванням овочів у відкритому ґрунті.
Технологія вирощування передбачала застосування комплексу біопрепаратів, які об’єднані в програми «Оздоровлення ґрунту та підвищення родючості», «Здоровий старт», «STOP-Стрес». Так, програма «Оздоровлення ґрунту та підвищення родючості» передбачає використання біодеструктора Екостерн®, який ефективно розкладає рослинні рештки, збільшує біологічну активність ґрунтових мікроорганізмів, оздоровлює ґрунт та запобігає його деградації. Програма «Здоровий старт» пропонує застосування природного активатора росту Азотофіт®-р, до складу якого входять живі природні асоціативні бактерії Azotobacter, які здатні виділяти гормони росту (фітогормони) та розвитку рослин, фіксувати атмосферний азот, пригнічувати ріст фітопатогенної мікрофлори. Програма «STOP-Стрес» із використанням антистресанту Органік-баланс® активатора росту та розвитку Азотофіт®-р, та прилипача Липосам® забезпечує зняття стресу рослини та регулювання ростових процесів.
Кожна технологія вирощування культур, зокрема овочевих, розпочинається з основного обробітку ґрунту. Для кращого розкладання рослинних решток у ґрунті в умовах господарства Требукіна під основний ґрунтообробіток було застосовано біодеструктор Екостерн® із нормою витрати 1,0 л/га. Як результат, навесні ґрунт був пухкий, під час механізованого висаджування розсади садильний агрегат не забивався рослинними рештками.
Умови наприкінці весни — на початку літа 2018 року характеризувалися посушливою погодою, тому належним чином спрацювала програма «STOP-Стрес»: із застосуванням поливу було використано біопрепарати Органік-Баланс® за норми витрати 0,5 л/га, Азотофіт®-р, — 0,8 л/га та Липосам® — 0,7 л/га. На третю-четверту добу після поливу вже було помітно результат роботи програми: листки набули темно-зеленого забарвлення, вони були структуровані, в рослин помітно відновились ростові процеси.
Задля попередження поширення захворюваності рослин використано почергово біофунгіциди ФітоХелп® (спеціалізується на знищенні збудників бактеріозів та грибних патогенів) — 2,0 л/га та МікоХелп® (характеризується комплексною дією проти збудників грибних хвороб, бактеріозів та інших шкідливих мікроорганізмів) — 3,0 л/га. Інсектицидний захист від шкідників забезпечували обробки біопрепаратами Бітоксибацилін-БТУ® у нормі 8,0 л/га, та Лепідоцид-БТУ® — 7,0 л/га. Основу діючої речовини біоінсектицидів становили бактерії Bacillus thuringiensis, які призводять до загибелі або порушення розвитку шкідників і зниження плодючості комах у дорослих стадіях. Препарати забезпечували триваліший захист рослини, стримували поширення шкідників упродовж десяти діб.
У фазі формування продуктивних органів застосування органо-мінерального добрива ХелпРост® (2,0 л/га) шляхом позакореневого підживлення забезпечує отримання якісного й повноцінного врожаю. Зокрема, ефективність цього біопрепарату підтверджена і за застосування в умовах Черкащини. Так, за використання ХелпРост® у поєднанні з антистресантом Органік-баланс® із нормою витрати 1,0 л/га, та прилипачем Липосам® — 1,0 л/га, в умовах Уманського НУС маса головки часнику збільшувалась до 47 г, її діаметр становив 5,2 см, а врожайність товарної продукції — 17,3 т/га.
Застосування комплексної системи використання біопрепаратів значно вплинуло як на біометричні показники продуктивного органу, так і на загальну врожайність рослини. За вирощування столових буряків в умовах дослідного поля Вінницького НАУ маса коренеплоду збільшувалась на 8% і становила 213–222 г, а діаметр коренеплоду коливався від 8,1 до 8,5 см. Використання в технології органічного вирощування столових буряків рекомендованих доз біопрепаратів сприяло підвищенню врожайності коренеплодів столових буряків, зокрема сортів Носівський плоский та Червона куля, в середньому до 41,0–42,0 т/га. Бактерії, які входять до складу препаратів, своєчасно забезпечували рослину елементами живлення, зменшували кількість патогенної мікрофлори та шкідників, сприятливо впливали на процеси росту та формування стандартного коренеплоду.
Комплексне застосування біопрепаратів у господарстві А. Требукіна за вирощування томатів у відкритому ґрунті розсадним способом сприяло швидкому приживанню рослин у ґрунті завдяки забезпеченню кореневої системи поживними елементами та органічними сполуками, пришвидшувало початок основних фаз росту й розвитку рослини, знижувало діяльність патогенних мікроорганізмів. Бактерії, які склали основу біопрепаратів, сприяли формуванню більшої кількості плодів ранньота середньоранніх сортів томатів. астосування біозасобів забезпечило збільшення загальної врожайності до 38,5 т/га, або на 22%, підвищення товарності продукції до 80%, покращення смакових властивостей, а за зовнішніми ознаками плоди відповідали вимогам стандарту.
Під час вирощування капусти білоголової у відкритому ґрунті у господарстві Гончаренка В.В. (Вінницька область, Вінницький р-н) комплексне застосування біопрепаратів сприяло швидкому приживанню рослин завдяки забезпеченню кореневої системи поживними елементами та органічними сполуками, оптимізувались ростові процеси впродовж вегетації культури. Діяльність бактерій позитивно вплинула на збільшення біометрії рослини та продуктового органу капусти. У результаті застосування біопрепаратів загальна врожайність збільшилась до 71,8 т/га, а товарність продукції підвищилась до 92%. Це лише кілька прикладів успішного застосування біопрепаратів компанії «БТУ-ЦЕНТР», які підтверджують їхню ефективність за використання в технологіях вирощування овочів відкритого ґрунту.
Наведені приклади засвідчують переконливу ефективність біологічних засобів компанії у вирощуванні різних овочевих культур у різних регіонах країни та різних умовах господарювання. Отже, комплексна система застосування біопрепаратів сприяє нормалізації ростових процесів рослини в умовах відкритого ґрунту, захищає вирощувані культури від негативного впливу стресових чинників, шкодочинних організмів та забезпечує збільшення товарної врожайності овочів. До того ж отримана продукція характеризується кращими показниками хімічного складу й користується більшим попитом на споживчому ринку. Тож звертайтеся за детальною консультацією до агрономів компанії «БТУ-ЦЕНТР», які допоможуть дібрати технологію саме під умови вашого господарства відповідно до вирощуваних культур і конкретних ґрунтово-кліматичних характеристик. Сучасне високоякісне овочівництво можливе і без застосування хімії, а органічне — і смакує краще, і безпечніше та корисніше для людського організму.
Наші партнери