ЯК ПРАЦЮВАТИ З МІКРООРГАНІЗМАМИ В САДУ?
Для чого рослинам мікроорганізми?
Запорука стабільних та високих урожаїв полягає у правильних підходах до захисту та живлення рослин, особливо у зменшенні фітопатогенного навантаження на кореневу систему. Живлення рослин на пряму залежить від вмісту у ґрунті мікроорганізмів та сполук, що продукують ці ж мікроорганізми. Вносячи значну кількість добрив (поживи для рослин), ми не завжди отримуємо бажаний урожай. Причиною недоотримання врожаю може бути брак тих біоагентів, які допоможуть перевести важкодоступні для рослин сполуки добрив у легкозасвоювані. Звичайно, в ґрунті є корисна біота, та досить часто нам не відомий її склад та кількість. В більшості випадків в ґрунті переважають патогенні мікроорганізми, і тому корисну мікробіоту краще заселяти в ґрунт самостійно. Це схоже до самопочуття людини: для підтримання оптимального стану має бути збалансованою мікрофлора.
Готові рішення від БТУ-ЦЕНТР
Фахівці БТУ-ЦЕНТР досліджують вплив мікроорганізмів на плодові та ягідні насадження близько 15 років. Як наслідок фахівці визначили чіткі схеми, які отримали назви «Оздоровлення ґрунту», «Жива крапля», «Стоп стрес» та інші, що насичують та доповнюють технології вирощування садових культур.
Здебільшого, усвідомлення необхідності застосування біопрепаратів настає, коли вже висаджені насадження, іде ріст і розвиток рослин, розвивається коренева система і всіляко потрібно сприяти забезпеченню оптимальних умов для цього.
Досить часто фахівці компанії БТУ-ЦЕНТР розробляють технологічні карти застосування біопрепаратів і, здавалося, б нічого складного в цьому немає. Але все ж таки варто звернути увагу, для чого потрібні ці внесення та чого прагнемо досягти.
Орієнтовні внесення біопрепаратів шляхом фертигації у насадженнях малини ремонтантної
Крок 1 – Оздоровлення ґрунту
Звичайно, впровадження систем та технологій розпочинається навесні. Як тільки запускається в дію краплинне зрошення, на ґрунтах, що мають нейтральний або слаболужний рН проводять одно або дворазове внесення препарату Граундфікс у нормі 3-5 л/га. Норми та кількість застосування препарату зазвичай рекомендується індивідуально під кожне господарство та залежить від застосування добрив та агрохімічного аналізу грунту. Даний захід дозволяє у 1,2-1,5 рази підвищити коефіцієнт використання поживних елементів з добрив, за рахунок роботи мікроорганізмів підвищиться доступність і рухомість в ґрунті фосфору і обмінного калію а також збільшуються кількість різних форм азоту. Також бактерії сприяють вільному надходженню в рослини кремнію, підвищують стресостійкість рослин та поліпшують агрохімічні показники ґрунту. У насадженнях з незадовільним фітопатогенним станом для оздоровлення ґрунту сумісно з Граундфіксом застосовують Мікохелп за норми 2 л/га.
Препарти, що рекомендуються до застосування перед використанням обов’язково необхідно гарно збовтувати і вже потім заливати у фертигаційний вузол.
У вищезазначеній схемі не вказано внесення мікоризного препарату Мікофренд. Проте, для таких культур як виноград, фундук, горіх грецький та чорниця високоросла (лохина) це є надзвичайно ефективним заходом, який дозволяє за рахунок симбіозу мікоризних грибів з рослиною збільшити площу поглинання кореневої системи, забезпечити рослини елементами живлення, перетворювати важкодоступні сполуки у легкозасвоювані форми споживання, а також дозволяє підвищити стійкість рослин до фітопатогенів. Мікофренд також вноситься на весні в період інтенсивного наростання кореневої маси за норми витрати 1-2 л/га.
Крок 2 – Працюємо з ґрунтовими шкідниками

У подальшому відбувається інтенсивний розвиток рослин, прогрівається ґрунт і саме час застосовувати захист від ґрунтових шкідників. Дієвим засобом є комплексний препарат Метавайт, до складу якого входять гриби родів Metarhizium і Beauveria, та бактерії, Bacillus pumilis і Bacillus thuringiensis. Період, коли ґрунт вже достатньо прогрівається, є найсприятливішим для застосування даного препарату – це припадає якраз на кінець квітня або на початок травня. На ягідних культурах крім суниці та на плодових деревах застосовують Метавайт за норми 5-8 л/га на суниці – 8-10 л/га. Даний препарат краще вносити самостійно, не поєднувати його з грибами роду Trichoderma і навіть бажано робити інтервал близько 5 днів між внесеннями таких препаратів, адже представники роду Trichoderma можуть негативно вплинути на якісні показники роботи грибів, що входять до складу Метавайт.
Таку ж операцію із внесення ґрунтового інсектициду Метавайт бажано проводити профілактично наприкінці літа – початку осені. Норми при цьому розраховуються менші і становлять – на суниці 8 л/га та на інших ягідниках та плодових деревах 5 л/га. Варто пам’ятати, що Метавайт потрібно застосовувати при добре зволоженому ґрунті, це може бути при рясних дощах чи за інтенсивного поливу насаджень, що дозволить значно підвищити ефективність даного препарату.
Крок 3 – Комплексне живлення
Не менш важливим також є ґрунтове живлення рослин. Особливо, на ґрунтах із низьким вмістом гумусу, буде ефективним застосування добрива на основі гумату калію Гуміфренд за норми внесення 1-2 л/га. Складовою препарату є калійні солі гумінових та фульвокислот, що складають 120 г/л та комплекс мікроорганізмів, амінокислоти пептиди та полісахариди, які відразу включаються в комплекс живлення рослин та активізують їх ріст та розвиток, підвищують стресостійкість та активізують мікробіоту ґрунту.
На більш важких ґрунтах, особливо при перезволоженні, у жарку погоду є ризики розвитку кореневих патогенів, серед яких значної шкоди завдають гриби родів Fuzarium, Phytophthora, Verticillium та інші що завдають значної шкоди кореням рослин та в рази знижують урожай продукції і зазвичай, спричиняють повну загибель рослин. Дієвим засобом є внесення в ґрунт препаратів Мікохелп (2 л/га) або ж Екостерн Триходерма (2 л/га). Екостерн Триходерма – препарат що включає в себе гриби роду Trichoderma та біологічно активні речовини фунгіцидної дії, що ефективно протидіють патогенам у грунті. Мікохелп – комплексний препарат до складу якого крім грибів роду Trichoderma, також входять бактерії що мають фунгіцидні властивості та здатні продукувати антибіотичні сполуки. Залежно від фітопатологічного стану ґрунту, його перезволоження та наявності в ґрунті патогенів кількість внесень даних препаратів може коливатися від 1-2 до 3-4 прийомів за сезон.
Крок 4 – Знезаражуємо рослинні рештки
Наприкінці вегетації, зазвичай, відбувається нагромадження рослинних решток які вже виконали свою функцію і на них, в більшій мірі, розвиваються патогенні мікроорганізми, які в майбутньому будуть джерелом інфекції для рослин. Виходячи з цього, по завершенню вегетаційного періоду, у жовтні в ґрунт варто застосувати препарат, що прияє ефективному розкладанню рослинних решток, сприяє оздоровленню ґрунту та запобігає його деградації Екостерн за норми 1,5-2 л/га.
Така інтеграція біологічних агентів у системи вирощування садових культур дає змогу не тільки забезпечити збалансоване живлення рослин, але і є основним складовим контролю поширення шкідників та патогенів, боротися з якими постфактум дуже складно та затратно. Звісно, дана система застосування біопрепаратів не є цілковито стабільною. Залежно від умов вирощування, періодичності внесення та культури вона змінюється, але послідовність застосування та необхідність залишаються незмінними.
Для консультації або складання індивідуальної техкарти, що враховує потреби вашого саду телефонуйте:
- (067) 829 40 72 Сіленко Володимир Олександрович
- (067) 408 76 79 Маковкін Іван Миколайович
Наші партнери