Понад 50% сільгоспвиробників уже відчули результати деградації ґрунту – дослідження компанії БТУ-ЦЕНТР

9 грудня 2021 р. відбулася онлайн-конференція «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості», ініційована компанією БТУ-ЦЕНТР у партнерстві з ГС «Органічна Україна», МХП, Global 100% Re і МІМ. Під час конференції БТУ-ЦЕНТР представив результати опитування, яке проводилося серед агропідприємств зі всієї України.


«Протягом кількох місяців ми проводили масштабне соціологічне опитування сільгоспвиробників. Мета –дізнатися, чи знають наші аграрії про стан земель, на яких вони працюють, в якому вони стані, які проблеми вони мають на полях. Для наших агровиробників – це також можливість бути почутими державними органами, які опікуються ґрунтоохоронними питаннями»,

- зазначила комерційний директор БТУ-ЦЕНТР Тетяна Хоменко.

На питання чи знають наші аграрії, що називається процесом втрати ґрунтом родючості 79% опитаних відповіли правильно – деградація.

У зв'язку зі змінами клімату найбільше аграріїв, 30%, спостерігають зміну строків сівби, та 28% - зниження врожайності. Також 20% опитуваних спостерігають ознаки опустелювання, 15% відмітили, що добрива, стали гірше працювати і мають меншу ефективність.

70% аграріїв приділяють достатньо уваги стану ґрунту в їх господарствах та регулярно роблять аналізи ґрунту, переважно агрохімічний. 30% взагалі не мають достовірних даних про стан ґрунту в їх господарствах. Серед тих, хто регулярно робить аналіз ґрунту, 45% перевіряють лише кількість поживних речовин, ігноруючи показник кількості та співвідношення мікроорганізмів в ґрунті. Лише 2% аграріїв проводить аналіз мікробіоти.«2%  це надзвичайно мало! Адже ми всі зараз говоримо про покращення біорізноманіття в ґрунті, ми говоримо про нарощення, збереження принаймні його родючості, а дані показники максимально важливі для того, щоб знайти причини і знайти вирішення цієї проблеми»,
- зауважила пані Хоменко.

Проаналізувавши чи спостерігають аграрії зменшення родючості у себе на полях за різних технологій вирощування, ми побачили, що 51% вже спостерігають процеси деградації на своїх ґрунтах. У розрізі підприємств за традиційною технологією землеробства спостерігають деградацію 65%, з тих, що вирощують за органічною технологією – 44%, за no-till – 5%. 50% українських агрохолдингів також відчувають результати деградації ґрунту.

Зменшення родючості ґрунту спостерігається по всій території України. За результатами опитування найбільше деградація ґрунту спостерігається аграріями в Харківській, Сумській, Донецькій, Луганській, Чернігівській, Кіровоградській та Миколаївській областях. Близько 50% респондентів спостерігають зменшення родючості ґрунту в Чернівецькій, Закарпатській, Черкаській, Полтавській, Тернопільській, Рівненській, Одеській та Херсонській областях.36% аграріїв вважають, що сівозміна сприяє оздоровленню ґрунту. 27% опитуваних вважають, що внесення мікробних препаратів сприяє відродженню родючості ґрунту. 26% аграріїв відмітили технологію обробітку.

«Для досягнення впевненого результату, на наш погляд, має бути певний баланс і поєднання ресурсозберігаючих технологій»,
– прокоментувала пані Хоменко.

Найбільше аграрії для поліпшення свого господарювання потребують відшкодування витрат на засоби, які покращують родючість. За це проголосувало 57% опитуваних, а 37% назвали страхування державою посівів.

«Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості» – платформа для комунікації між наукою, агробізнесом і державою для здійснення важливих стратегічних кроків щодо відродження родючості ґрунтів. У 2021 р. конференція відбулася вдруге та зібрала близько 300 слухачів онлайн. Детальніше про підсумки конференції за посиланням.

Наші партнери