Найкращі поради аграріїв як заощадити на добривах під час посівної

 БТУ-ЦЕНТР організував круглий стіл про підготовку до посівної. На ньому розглядали як заощадити на добривах в умовах кризи

11 серпня відбувся круглий стіл на тему «Як працювати без добрив: економіка, якість, розвиток», організований компанією БТУ-ЦЕНТР для фермерів, агрономів, ґрунтознавців, агрохіміків, власників господарств та фахівців у сільському господарстві. Трансляція була доступна наживо на відеохостингу YouTube.

Участь у заході взяли представники великих українських аграрних компаній, зокрема, Kernel Group, Continental Farmers Group, ТОВ Укрпромінвест Агро та інших.

Центральною темою обговорення стала підготовка до посівної кампанії в контексті стрімкого зростання цін на ринку добрив. Цього року вартість добрив очікувано збільшилася, а війна в Україні лише ускладнила ситуацію. Тому аграрії почали шукати альтернативні варіанти. Як зазначив головний агроном БТУ-ЦЕНТР Олександр Ростоцький, за умови грамотного використання деструкторів-поліпшувачів ґрунту, препаратів РК-мобілізаторів та фіксаторів азоту цілком можливо заощадити на добривах без втрат для врожайності.

Учасники круглого столу розглянули головні етапи підготовки ґрунту до посівної та ролі біопрепаратів у цьому. Зокрема, обговорили питання підвищення ефективності деструкторів, поєднання їх з добривами, впливу різновиду обробітку ґрунту на ступінь деструкції, впливу зовнішнього середовища на деструктори тощо.

Заступник  керівника науково-дослідного відділу Kernel Михайло Журба поділився власним досвідом: у компанії, де він працює, деструктори використовують вже близько 5 років.    

«Зменшити норми добрив, поєднуючи їх з деструкторами лінійки Екостерн можливо, але треба брати до уваги агрохімічні показники ґрунту. Потрібно точно знати, який тип ґрунту, скільки в ньому гумусу, скільки органічної речовини, скільки азоту, які форми азоту – це все буде суттєво впливати», - констатував він.


Заступник директора з технології рослинництва по науковим питанням ТОВ Укрпромінвест Агро Максим Комок зосередив увагу на тому, що внесення деструкторів допомагає знешкодити фітопатогени. На його погляд, противники деструкторів про це часто забувають.

«Скептики питають, навіщо потрібні деструктори, якщо можна банально внести той самий мінеральний азот, КАС, аміачну селітру і буде деструкція. Цього року проти даного аргументу свідчить вартість мінеральних добрив. Але для прихильників внесення мінерального азоту в мене є зустрічне питання: а кого ви годуєте цим азотом? Рослинні пожнивні рештки є одним із головних джерел збудників фітопатогенів. Якщо ми з року в рік вносимо мінеральний азот для певних культур, то тим самим культивуємо в ґрунті певні патогени. Враховуючи наступний негативний фактор – коротку ротаційність сівозміни – ми отримуємо ситуацію, коли постійно збільшується кількість фітопатогенів. Певним чином з цією ситуацією зіштовхнулася наша компанія декілька років тому», - розповів він.

Інше проблемне питання, підняте під час круглого столу, - це підвищення врожайності шляхом використання біопрепаратів. Фахівець БТУ-ЦЕНТР Максим Головатюк наголосив, що застосування біопрепаратів може підвищити врожайність – це доведено дослідним шляхом. В якості прикладу він навів препарат Граундфікс.

«На сьогодні ми випробували різні варіанти внесення біопрепарату Граундфікс. Зокрема під передпосівну культивацію вносять від 3 до 5 л/га в залежності від культури. Плюс застосування препарату у тому, що ми маємо хорошу післядію по врожайності та якості зерна на наступну культуру», - зазначив він.

Граундфікс залишається ефективним навіть за зменшеної норми. Це підтверджують наукові досліди, проведені протягом трьох років у Вінницькому національному аграрному університеті. Позитивна динаміка врожайності зберігалася: за 5 л/га прибавка становила 0,5 т/га. За словами Максима Головатюка, врожайність після застосування препарату Граундфікс була не набагато меншою, ніж за контролю при 100% нормі NPK, але на добривах це дало змогу суттєво заощадити.

Підтверджує цю думку комерційний директор БТУ-ЦЕНТР Тетяна Хоменко:

«Цей рік дуже складний. Добрива подорожчали, є проблеми з поставками та логістикою. Це фактично не дозволяє аграрію використовувати їх в тій кількості, як раніше. Але наші дослідження свідчать, що за умови гарного фону та живлення можна зменшувати кількість добрив. Є потенціал зменшення добрив на 30-50% без втрат для врожайності. Ці 30-50% можна компенсувати внесенням РК-мобілізаторів. Тому на багатих ґрунтах ми можемо впевнено радити цей рік і може ще наступний працювати без добрив або з мінімальними кількостями».


Учасники круглого столу також відповіли на гострі запитання від глядацької аудиторії, поділилися власним досвідом та баченням вирішення проблем підготовки до посівної кампанії та практичними кейсами. 

Пакетні пропозиції зі знижками до -15%

Для тих, что хоче скористуватися сучасними біотехнологіями, ми підготували пакетні пропозиції зі знижками до -15% на обробку ґрунту та насіння.

   

Наші партнери