БТУ-ЦЕНТР на Органічному дні поля у ПП «Агроекологія»

20-21 червня представники БТУ-ЦЕНТР взяли участь у Органічному дні поля у ПП «Агроекологія», що на Полтавщині. ПП «Агроекологія» одне з провідних органічних господарств в Україні, що вже 40 років не застосовує пестицидів і мінеральних добрив. Господарство має в обробітку понад 7000 га землі, на яких вирощує більше 10 культур. Детальніше про досвід господарства та про сумісні дослідження, які закладались на соняшнику, сої та кукурудзі, читайте у нашій статті та дивіться у відео-репортажі журналу «Агробізнес сьогодні».


За текст вдячні журналу The Ukrainian Farmer

Зростаюча популярність біологічного методу у світі зумовлена тим, що він не лише не завдає шкоди навколишньому середовищу, а й дієвий. Біологічні препарати для захисту рослин, на відміну від хімічних, у своєму складі мають живі мікроорганізми та природні біологічно активні речовини, які синтезуються цими ж мікроорганізмами. Відселекціоновані мікроорганізми та продукти їх життєдіяльності викликають загибель шкідників та збудників хвороб рослин. При цьому вони не винищують повністю популяцію шкідливого виду, а лише обмежують розвиток шкідників і патогенів, знижують рівень їх шкідливості до економічно невідчутних рівнів. Відтак у розвинених країнах біологічний захист рослин є пріоритетом у довготривалій боротьбі прихильників органічного землеробства зі шкідливими організмами.


Препарати у дії

В Україні все більше господарств цікавиться органічним рослинництвом. Серед них є ті, які раніше займалися інтенсивним виробництвом, а є досвідчені «органіки», які діляться з новачками відточеними технологіями та результатами досліджень біопрепаратів. Адже відомо, що серед усіх важливих моментів органічного рослинництва найбільше аграріїв хвилюють такі фактори, як контроль бур’янів і живлення рослин. Високу дієвість у вирішенні проблем на різних етапах виробництва довели біопрепарати компанії ТМ «Жива земля». Так, підприємство «Агроекологія» уперше спробувало препарати БТУ-ЦЕНТР минулого року і, переконавшись у їх дієвості, застосувало на інші культури. «Я маю багаторічний стаж роботи у сільському господарстві та мав справу з багатьма хімічними препаратами. Але застосувавши біопрепарати цього виробника, був дуже здивований їх високою ефективністю», — ділиться враженнями Сергій Козін, головний агроном ПП «Агроекологія».

Господарство має в обробітку понад 7000 га землі у Полтавській області, на яких вирощує більше 10 культур. Пестициди та мінеральні добрива тут не застосовують уже 40 років, і упродовж усіх цих років господарям вдавалося зберігати рослини від шкідників, боротися з бур’янами та отримувати добрі врожаї. Оскільки у господарстві розводять велику рогату худобу, то із живленням культур проблем не мають. А от питання захисту рослин залишається актуальним, і вирішують його за допомогою біопрепаратів. Так, позбутися чортополохівки, яка цього сезону заполонила поля, вдалося завдяки застосуванню препаратів Актоверм Формула® і Липосам® в одній баковій суміші: одне внесення по гусені чортополохівки — і за добу шкідника було знищено. Впоратися з квіткоїдом на ріпаку теж допомогли ці біопрепарати: до обробітку ним ЕПШ по культурі досяг критичних норм, а після внесення препарату результати обстежень показали знищення 90-95% шкідника.

Цього року «Агроекологія» випробовує на демо-ділянках систему захисту компанії БТУ-ЦЕНТРУ на трьох культурах: кукурудзі, соняшнику та сої. «Наша компанія розробила різні системи для підживлення та захисту культур. Ми адаптуємо її під конкретного виробника, враховуючи ґрунтово-кліматичні умови в його господарстві, наявні проблеми, сівозміну тощо, — наголошує Дмитро Черненко, агроном-консультант БТУ-ЦЕНТР. — Лише після збору необхідної інформації, вирішуємо доцільність застосування тих чи інших препаратів. Наприклад, в цьому підприємстві додатково застосували препарат Азотофіт® для фіксування азоту, оскільки кукурудзу у господарстві вирощують на зелену масу».


Справа: Оброблено препаратами компанії БТУ-ЦЕНТР
Зліва: Оброблено препаратами інших компаній                           

В іншому органічному господарстві, Чикало В.О., що на Полтавщині, за допомогою біопрепаратів «Жива земля» також вдалося подолати шкідників. Тут вирощують озиму пшеницю, ячмінь овес та багаторічні трави, ягоди та фрукти. Минулого року баштанні культури постраждали від попелиці. Цього року проблеми створив колорадський жук, дошкуляють господарстві й інші шкідники — хлібний жук, попелиця. «Механічні засоби боротьби не ефективні, а от біоінсектициди Бітоксибацилін-БТУ® та Актоверм Формула® діють бездоганно», — розповідає син керівника господарства Вадим Чикало. Цікаво, що односельці, які раніше не вірили у ефективність біопрепаратів, на прикладі фермера переконалися у протилежному і тепер теж застосовують їх на своїх угіддях. Зі спостережень пана Вадима, якщо для знищення колорадських жуків вистачило три обробки поля біопрепаратами, то «хімією» для досягнення такого результату довелося пройтись по посівам кілька разів.

Продукти для аграріїв

Компанія БТУ-ЦЕНТР виробляє мікробні та ферментні препарати для рослинництва та тваринництва вже 20 років. У портфоліо має більше 50 препаратів, з яких 40 мають приставку «біо» і дозволені для використання в органічному виробництві. «Органічне землеробство заслуговує на особливу увагу, адже ним займатися складніше, ніж інтенсивним господарюванням через відмову від застосування хімічних препаратів, — зазначає Олександр Ростоцький, головний агроном БТУ-ЦЕНТР. — Але діяти «органікам» треба на випередження, а саме: проводити моніторинг ґрунтів, шкідників і хвороб та здійснювати профілактику, бо це дієвіше, ніж реагувати на проблему та лікувати рослини».


Для захисту та живлення рослин, оздоровлення ґрунтів фахівці БТУ-ЦЕНТР створили програми «Родючий ґрунт», «Здоровий старт» і «STOP Cтрес» та інші.

Програма «Родючий ґрунт» складається з трьох компонентів: біодеструктора стерні Екостерн®. Грунтового мікродобрива ГраундФікс® і біофунгіциду МікоХелп®. Їх комплексне застосування оздоровлює і покращує мікробіологічні процеси в ґрунті, сприяє накопиченню елементів живлення та захищає рослину від шкідливих патогенів. У кінцевому результаті такий комплексний підхід сприяє підвищенню врожайності культур. Біологічний фунгіцид МікоХелп® ефективно діє навіть на сильно заражених грунтах, оскільки містить кілька штамів гриба Trichoderma, який ефективно бореться зі збудникам хвороб. Якщо сівозміна насичена такими культурами, як соя, ріпак і соняшник, то не виключено, що поля вражає біла гниль. Побороти її допоможе Склероцид®, який вноситься разом з деструкторами стерні.

Програма «Здоровий старт» покликана захистити насіння від шкідливих організмів, активувати його проростання та забезпечити рослину всім необхідним на перших етапах розвитку. До неї входить застосування біоактиватора Азотофіт®, комплексного біостимулятора Органік-баланс®, біофунгіциду Мікохелп® і прилипача Липосам®.

Програма STOP Стрес дає можливість запобігти, а також зняти негативний вплив на рослини в період стресу. Програма базується на комплексному використанні біопрепаратів Органік-баланс® (0,5 л/га), Азотофіт® (0,3 л/га) та Липосам® (0,25 л/га), які, завдяки комплексу фізіологічно активних речовин, мають потужну антистресову дію. Їх використання сприяє відновленню вегетаційних процесів. У зв’язку з аномальними природними явищами фермери все частіше звертаються по-допомогу до нас, і ми радимо використовувати таку програму. Ці біопрепарати містять мікроорганізми-антагоністи патогенів, які заселяються на поверхні листка і пригнічуюють розвиток патогенів. Крім того, мікроорганізми продукують БАР — амінокислоти, які мають антидотову та антистресову дію, регулюють ріст і забезпечують стійкість, фітогормони та інші корисні речовини, які налагоджують обмінні процеси в рослині. Завдяки їм прискорюється процес відновлення рослинних клітин та нормалізується її ріст та розвиток.

Захистити посіви від шкідників допоможуть біоінсектициди ТМ «Жива земля»: Бітоксибацилін-БТУ®, Лепідоцид-БТУ® і Актоверм формула®. Цього року вони користувалися особливим попитом, адже сільгоспвиробникам треба було знешкодити чортополохівку. Бездоганний результат дії біопрепаратів Акотверм формула® (7 л/га) та рідкого калійного мило Біофренд (1 л/га) у баковій суміші у боротьбі зі шкідником підтвердили усі, хто ним працював: «Галекс Агро», «Сварог», ПСП ім. Шевченка, «Агроекологія» та інші. «Щойно зявляються перші льоти — треба робити кругове обприскування, — радить пан Олександр. — Навесні біонсецтицидами треба зробити крайову обробку лісосмуг одразу, як температура сягне 18°C. Не треба чекати досягнення порога шкодочинності, краще працювати на випередження».

Типові помилки

Як не дивно, але не зважаючи на регулярне застосування біопрепаратів, сільгоспвиробники досить часто припускаються одних і тих самих помилок. Одна з найбільш поширених з них— не дотримання режиму зберігання біопрепаратів. «Рекомендована температура якісного зберігання біопрепаратів — 4-7°C. Але аграрії чомусь полюбляють зберігати їх у сараї чи ангарі, де температура у спекотний день сягає +50°C», — розповідає Олександр Ростоцький. За таких умов бактерії та гриби починають активно взаємодіяти, реакція може бути настільки сильною, що каністри здуваються. За таких умов зберігання дієвість препаратів викликає питання. Не часто агровиробники звертають увагу на те, що різні біопрепарати мають різний термін зберігання. Така неуважність чи нехтування інформацією в інструкції призводить до внесення препаратів з простроченим терміном дії. Для того, щоб вирішити проблему зі зберіганням, БТУ-ЦЕНТР постачає біопрепарати у господарства максимально близько до періоду їх внесення автомобілями, обладнаними холодильними камерами.

Досить поширеною помилкою є неправильне застосування препаратів. Наприклад, в інструкції по застосуванню прилипачів Липосам® та Енпосам® чітко прописано: для розведення препаратів потрібно воду додати в біопреперат і ретельно розмішати. Деякі споживачі чомусь уперто роблять навпаки: біопрепарат додають у воду, а далі змушені застосовувати міксер, щоб отримати однорідну суміш. Бо якщо залишити усе, як є, то матимуть проблеми з внесенням: забиті фільтри, нерівномірне покриття рослин.

Крім того, не всі аграрії дотримуються температурного режиму при внесенні препаратів, що призводить до зменшення ефективності дії препаратів. Для біоінсектицидів температура має бути не менше 17°C, деструкторів по стерні — від 3°C, фунгіцидів — від 5°C.

Науковий супровід

Іще одна особливість, яка вирізняє БТУ-ЦЕНТР з поміж інших виробників біопрепаратів — наявність власного Інституту прикладної біотехнології. Маючи штат науковців-практиків, компанія допомагає сільгоспвиробникам обстежувати ґрунт і насіння, проводити моніторинг посівів на хвороби та наявність шкідників, розробляти технологічні карти на будь-які культури та адаптувати їх до ґрунтово-кліматичних умов господарства, також на поле можуть виїхати фітопатологи та ентомологи БТУ-ЦЕНТР. Увесь спектр послуг дає можливість створити для партнерів найкращі умови для вироблення системи живлення та захисту рослин.


Надалі БТУ-ЦЕНТР ще більше акцентуватимуть увагу на розробці дієвих інсектицидів і біофунгіцидів, які відповідатимуть новим викликам, пов’язаним зі зміною клімату. «Ми відмічаємо тенденцію до збільшення популяцій шкідників, зміни у їх життєдіяльності — такі, як розтягнення періоду яйцекладки та інше, — зазначає пан Олександр. — Тому стараємося працювати на випередження». Науковці теж долучаються до вирішенням цих проблем. Ще один вектор розвитку — створення біопрепаратів для господарств, які мають проблеми з живленням і вологою, господарюють у регіонах, не придатних для вирощування сидератів.

Викликів перед виробниками органічної продукції чимало, але галузь інтенсивно розвивається. Україна займає одне з провідних місць у Європі по органічному землеробству, у тому числі по розробці та застосуванню біопрепаратів. «Для компанії БТУ-ЦЕНТР надзвичайно важливо бути надійним партнером для інших учасників агроринку, — додає Олександр Ростоцький. — Бо найвищих результатів досягнемо лише тоді, коли потискаючи один одному руки, ми будемо сміливо дивитися один одному в очі».

Наші партнери