UA RU EN

Лише здорові рослини спроможні дати високий урожай

Журнал "Горішник. Технології та Інновації", №2 (3) 2017

Кому з нас не хочеться збирати у себе в саду не лише смачні, а ще й екологічно чисті горіхи? А їх справді можна вирощувати з мінімальним застосуванням отрутохімікатів або ж використовувати препарати лише тоді, коли вони завдають найменшої шкоди нашому здоров’ю та навколишньому середовищу.

Упродовж останніх років на ринку спостерігається зростання попиту на плоди волоського (грецького) горіха та фундука, що робить їх вирощування все більш потенційно вигідним для українського фермера. При цьому кліматичні умови значної території України сприятливі для вирощування горіхоплідних культур. Таким чином, існують потенційні можливості для забезпечення не лише внутрішніх по треб (рис. 1 та 2).

Волоський горіх – одна з найцінніших деревних культур. Горіхоплідні – це джерело повноцінних жирів, ву глеводів та білків, вітамінів В1, А, В2, К, Е, С. За калорійністю волоський горіх у 7 разів перевищує м’ясо. З мінеральних речовин у горіхах містяться калій, кальцій, залізо, солі кобальту та фосфор, з мікроелементів – йод і цинк. Горіхи є одним з джерел енергії для людини, адже вона постійно вживає різні харчові продукти, до яких входить один з перерахованих видів горіхів.

Основними районами ви рощування горіха волоського є Вінницька, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька та Одеська області. Середня врожайність становить 1,5 2,2 т/га. У більш несприятливих районах для вирощування (Рівненська, Житомирська, Волинська та Харківська області) урожайність горіха грецького не перевищує 0,5 1 т/га. Світовий досвід свідчить, що вирішення проблеми забезпечення населення та промисловості плодами горіхоплідних культур полягає у створенні сортових насаджень з подальшим застосуванням інтенсивних технологій вирощування. Ті ж насадження, які ми маємо, переважно закладені (та і далі закладаються) садивним матеріалом із плодами низької якості.

Основною причиною відсутності сортових насаджень є недостатня кількість якісного садивного матеріалу високоврожайних та зимостійких сортів.

Волоський горіх – швидкоросла, світлолюбна, теплолюбна та посухостійка рослина. Цвіте у квітні-травні, плоди достигають у вересні. Ця рослина не любить важких і сирих ґрунтів, найсприятливіші для неї умови – в долинах, окроплених текучими водами. Розмножують горіх переважно насінням. Проте для створення високопродуктивних насаджень використовується щеплений садивний матеріал.

Горіх – це харчова, вітамінозна, жироолійна, деревинна, лікарська, ефіроолійна, дубильна, фарбувальна, декоративна, фітонцидна й косме тична рослина. Окрім того, його плоди мають неабияку цінність. У харчовій промисловості застосовуються ядра горіхів.

В Україні листки, плоди, гілки та штамб горіха пошкоджуються і уражуються близько 50 видами шкідників і хвороб. Із шкідників найчастіше пошкоджують горіх непар ний шовкопряд, личинки травневого хруща, яблунева плодожерка, горіхові попелиці та листяні горіхові кліщі.

Велика горіхова жилкова попелиця. Буро-жовта попелиця розміром 3-4 мм, яка живиться на верхньому боці листків уздовж середньої жилки колоніями. Самка без запліднення народжує 40-50 личинок. За вегета ційний період дає 8-9 поколінь.

Горіхова попелиця. Невеличкі блідо-жовті комахи розміром 1,5-2 мм. Живляться невеличкими колоніями з нижнього боку листків. Зимують у вигляді яєць. Чисельність горіхової попелиці регулюють хижі кліщі, жуки (хілокоруси) та їх личинки. Тому не варто застосовувати пестицидів для її знищення.

Горіховий повстяний кліщ. Невеличкі та непомітні неозброєним оком кліщики, які живляться листям, висмоктуючи сік. Унаслідок пошкодження листків з верхнього боку утворюються темно-коричневі кишенькові гали діаметром до 4 мм з ямками, вкритими повстю з нижнього боку. Горіховий повстяний кліщ завдає значної шкоди, насамперед, сіянцям у плодових розсадниках та молодим горіхам.

У зв’язку з тим, що плоди горіха містять масла, в яких можуть розчинятися і довго утримуватися фосфорорганічні інсектициди, обприскувати дерева ними небажано. Щоб зменшити пошкодження горіха плодожеркою, варто накладати ловильні пояси, старанно проводити боротьбу з нею на яблунях і грушах для зменшення кількості шкідника в саду.

Найбільш небезпечними захво рюваннями волоського горіха є плямистості (чорна і бура, або марсоніоз), гриби меланколій, фома, діатріпс, рак штамбу (спричиняють усихання гілок і штамба), гнилі деревини (зокрема, біла гниль, яка спричиняє несправж ній трутовик), жовта, що утворюється внаслідок ураження справжнім трутовиком та лускатою губкою, і червоно-бура, яка з’являється від ураження дерева сірчано-жовтою губкою), бактеріальні хвороби плодів, а також кореневий рак дерев.


Читати далі